Gorący protest przed Sejmem. Zostało miasteczko namiotowe

Warszawa

W środę związkowcy protestowali przeciwko polityce rządu. Sprzed gmachu kilku ministerstw protestujący dotarli przed budynek Sejmu. Według szacunków służb porządkowych na ul. Wiejskiej i w okolicach zgromadziło się ok. 20 tys. osób. Według samych związkowców było ich nawet 23 tysiące.

W czwartek drugi dzień protestów związkowców.

TAK RELACJONOWALIŚMY PIERWSZY DZIEŃ PROTESTÓW:

21.21 Jak relacjonuje sprzed Sejmu reporter TVN 24, związkowcy szykują się do nocy. Mimo padającego deszczu zamierzają spać w namiotach. Część z nich przebywa jeszcze w stołówce.

16.55 - Autobusy ze związkowcami wyjechały z parkingu przy Torwarze. Zostały tylko trzy. Parking jest otwarty dla kierowców i autobusów miejskich. Na Wisłostradzie ruch odbywa się płynnie – poinformował reporter tvnwarszawa.pl.

Related content

16.48 - Przed sejmem jest kilkaset osób. Pada deszcz, dlatego siedzą w namiotach. Obok stoi namiotowy pawilon, w którym urządzono stołówkę. Porozstawiano przenośne toalety. Wszystko jest dobrze zorganizowane – podał Dawid Krysztofiński, reporter tvnwarszawa.pl.

Related content

Related content

16.17 Urząd miasta ostrożniej szacował liczbę osób znajdujących się przy Wiejskiej. - Obecnie przed Sejmem, na ul. Wiejskiej przebywa kilkadziesiąt osób na terenie "miasteczka namiotowego" - poinformowali urzędnicy.

16.09 Przed Sejmem jest już tylko kilkuset związkowców. - Jest już znacznie spokojniej. Nie wybuchają petardy. Co jakiś czas puszczane są piosenki patriotyczne - relacjonował przed Sejmem Paweł Łukasik, reporter TVN24.

Miasteczko namiotowe przed Sejmem zostanie do soboty
foto:PAP/film:TVn24

Autokary, którymi przyjechali związkowców znajdują się: w rejonie hali Torwar, ul. Gagarina, Chałubińskiego, al. Solidarności i Sobieskiego.

Lokalizacja autokarów
TVN24

15.47 Z uwagi na rozchodzenie się części uczestników zgromadzenia wyłączono z ruchu ul. Piękną na odcinku od Al. Ujazdowskich do ul. Myśliwieckiej.

Linie 107, 159 oraz 187 (kier. Stegny) kursują trasą objazdową: przez Al. Ujazdowskie - Pl. Trzech Krzyży - Książęca - Rozbrat

15.35 Wszystkie ulice w mieście (oprócz ul. Wiejskiej i Matejki) są już drożne i przejezdne.

15.33 Zakończyły się utrudnienia dla linii 107, 159 i 187 w rejonie Sejmu. Ruch został wznowiony na ul. Pięknej

15.28 Zakończyły się utrudnienia dla linii 108, 118, 166 w rejonie Al. Ujazdowskich. Autobusy kursują znowu przez pl. Trzech Krzyży.

15.26 - Rząd musi zmienić podejście do związków zawodowych i przedstawicieli ludzi pracy albo ci, którzy rządzą, zaczną z nami rozmawiać, albo będziemy prowadzić dialog na ulicach - powiedział prezes Federacji Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka przed Sejmem.

15.20 Został wznowiony ruch kołowy na Krakowskim Przedmieściu, w Al. Jerozolimskich i udrażniany jest pl. Trzech Krzyży.Pod Sejmem znajdują się wszystkie zgromadzenia.

Related content

15.06 Trwają wystąpienia szefów związków przed Sejmem. Przemawiali m.in. Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" oraz Jan Guz, przewodniczący OPZZ. Krytykowali rząd za to, że nie znalazł czasu na spotkanie z nimi. - Jest nas już 23 tysiące! - krzyczał Duda.

- Przyjechaliśmy na tę manifestację, by zaprotestować przeciwko niehumanitarnemu, nieludzkiemu, śmieciowemu rządowi. Razem jesteśmy silni - mówił Guz. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24

Przemówienia liderów przed Sejmem
TVN24

14:58 Przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, delegowani na manifestacje, kilkukrotnie upomnieli przewodniczących zgromadzeń o zakazie zapalania materiałów pirotechnicznych.

Related content

Przed Sejmem spłonęła opona
TVN24

14:45 Zamknięto ul. Piękną w rejonie sejmu. Linie 107, 159 oraz 187 jadące w kierunku Południowym kierowane są na najbliższe przejezdne ciągi komunikacyjne. Ponadto wyłączono z ruchu Al. Jerozolimskie w okolicy ronda de Gaulle’a.

14:37 Przywrócono ruch na Krakowskim Przedmieściu na odcinku od ul. Miodowej do ul. Królewskiej, wyłączono natomiast z ruchu Nowy Świat.

14:35 Pod drzwiami Ministerstwa Transportu związkowcy zostawili karton pełen zegarków. to nawiązanie do sprawy, którą pod koniec kwietnia zajął się "Wprost". Tygodnik opisał m.in. wizyty ministra w ekskluzywnym klubie w Warszawie, gdzie był zapraszany przez osoby związane z firmą, która ma kontrakty z państwowymi spółkami i instytucjami rządowymi. Ponadto, w artykule napisano, że Nowak wymieniał się z jednym z biznesmenów zegarkami.

O zegarku ani o leasingowaniu samochodu Nowak do niedawna nie informował w swym oświadczeniu majątkowym - "Wprost" ujawnił, że minister zadeklarował to dopiero w najnowszym, opublikowanym na stronach sejmowych, oświadczeniu.

Related content

14:31 Przed Sejm dotarło pięć z sześciu manifestacji. W drodze są jeszcze związkowcy, którzy wyruszyli spod Ministerstwa Zdrowia.

Tymczasem przed Sejmem powstała stołówka dla protestujących:

Related content

14:23 przywrócono ruch: w Al. Ujazdowskich na odcinku od placu Na Rozdrożu do ul. Pięknej; na ul. Pięknej od Al. Ujazdowskich do placu Konstytucji.

14:16 Tak związkowcy protestowali przed budynkami ministerstw. Relacja reportera tvnwarszawa.pl Lecha Marcinczaka:

Związkowcy protestują
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

14:13 Przed Sejmem pojawiają się pierwsi związkowcy.

Relacja sprzed Sejmu
TVN24

14:10 Po zakończeniu pikiet przed resortami służby porządkowe szacowały, że w demonstracjach w stolicy wzięło udział łącznie ok. 18 tys. osób. Najwięcej osób zgromadziły manifestacje przed resortami transportu (ok. 6 tys.), gospodarki (ok. 4 tys.), zdrowia (ok. 3 tys.) i skarbu państwa (ok. 2,5 tys.).

Rzecznik komendanta stołecznego policji st. asp. Mariusz Mrozek powiedział PAP, że w związku z manifestacjami policja nie odnotowała incydentów.

14:08 Przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek wyjaśnia powody protestu:

Przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek wyjaśnia powody protestu
TVN24

14:03 przywrócono ruch w Al. Jerozolimskich.

14:02 - Ta kula śnieżna ruszyła i zatrzyma się wtedy, gdy rząd zrozumie, ze trzeba rozmawiać, albo go po prostu nie będzie - powiedział Piotr Duda, szef "Solidarności".

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Rozmowa z przewodniczącym Solidarności
TVN24

13:58 Manifestacje wyruszyły spod ministerstw: skarbu oraz pracy.

Relacja spod ministerstwa pracy
TVN24

13:54 przywrócono ruch na ul. Miodowej. Z kolei Autobusy linii 102, 105, 111, 116, 118, 127, 128, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 227, 503, 518 kierowane są na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi.

13:52 przywrócono ruch w Al. Ujazdowskich i ul. Belwederskiej od ul. Gagarina do Placu na Rozdrożu oraz w al. Szucha, a także wyłączono z ruchu Krakowskie Przedmieście.

Widok na protestujących z nieco innej perspektywy:

Widok na protestujących z nieco innej prespektywy
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

13:41 Przywrócono kursowanie tramwajów i autobusów w ciągu Chałubińskiego oraz al. Jana Pawła II.

13:35 Wyłączona z ruchu al. Szucha na odcinku od pl. Unii Lubelskiej do pl. Na Rozdrożu, a także:

- wyłączono z ruchu Al. Ujazdowskie i ul. Belwederską na odcinku od ul. Gagarina do pl. Trzech Krzyży

- wyłączono z ruchu Al. Jerozolimskie od ul. Chałubińskiego w kierunku Pragi

- przywrócono ruch na ul. Rakowieckiej

- przywrócono ruch na ul. Chałubińskiego

13:33 Ruszyła manifestacja spod Ministerstwa Gospodarki

Relacja sprzed ministerstwa gospodarki
TVN24

13:27 Ruszyła manifestacja spod Ministerstwa Zdrowia

Protestujący przejdą Traktem Królewskiej i ul. Wiejską przed Sejm.

13:25 Ruszyła manifestacja spod Ministerstwa Transportu

Protestujący przejdą ulicą Chałubińskiego i dalej: Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem na pl. Trzech Krzyży, następnie przed Sejm.

Relacja spod resortu transportu
TVN24

13:20 Przed budynkiem resortu skarbu jest wielu przedstawicieli związków działających w przemyśle oraz PLL LOT, z transparentami" "Żądamy prowadzenia dialogu społecznego", "Żądamy przywrócenia bezprawnie zwolnionych" i "Dość zwalniania doświadczonej kadry".

- Mówimy nie dzikiej prywatyzacji - powiedział Roman Michalski z FZZ. - Jesteśmy tutaj, bo nie ma dialogu z rządem - zwracał się do zebranych Mirosław Miara, szef sekretariatu przemysłu chemicznego OPZZ.

13:13 Ruszyła manifestacja spod Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Demonstracja skieruje się w al. Szucha i Al. Ujazdowskie z zatrzymaniem przed resortem sprawiedliwości. Przejście będzie skutkowało czasowym wstrzymaniem ruchu na ww. ulicach. Ruch został zamknięty już na ul. Puławskiej i pl. Unii Lubelskiej. W kierunku do centrum miasta korkuje się w dużym stopniu al. Niepodległości.

- Dzisiejsza pikieta jest częścią demonstracji zorganizowanej przez trzy centrale i pracownicy protestują przeciw pogarszającym się warunkom życia i niekorzystnym zmianom w Kodeksie pracy. Sytuacja funkcjonariuszy nie odbiega pod tym względem od sytuacji innych grup zawodowych - powiedział przed MSW przewodniczący związku zawodowego policjantów Grzegorz Nems.

Mariusz Tyl ze straży granicznej powiedział: - Bez względu jaki mundur nosimy, jesteśmy tu, by powiedzieć dość zubażania naszych rodzin". Podkreślił, że ustawowe uprawnienia to nie przywileje. "Od nas zależy bezpieczeństwo, ale niektórzy tego nie widzą i nie doceniają – podkreślił.

Relacja spod MSW
TVN24

13:07 Przed Sejmem powstaje miasteczko związkowe:

Related content

13:01 Związkowcy w dość oryginalny sposób przedstawiają zastrzeżenia odnośnie działalności rządu:

Related content

12:45 Otwarto dla ruchu Krakowskie Przedmieście na odcinku Królewska - Senatorska. Ulica Miodowa wciąż pozostaje zamknięta. Autobusy kierowane są na trasy objazdowe:

Linie 116, 178, 222, 503, 518 (w obu kierunkach): ... - Bonifraterska - Świętojerska - Andersa - pl. Bankowy - Senatorska - Krakowskie Przedmieście i dalej swoją trasą;

Linia 180 w kierunku WILANÓW: CHOMICZÓWKA - ... - Anielewicza - Andersa - pl. Bankowy - Senatorska - Krakowskie Przedmieście - ... - WILANÓW;

Linia 180 w kierunku CHOMICZÓWKA: WILANÓW - ... - Krakowskie Przedmieście - Senatorska - pl. Bankowy - Andersa - Nowolipki - Zamenhofa - Anielewicza - ... - CHOMICZÓWKA.

12:40 Do demonstrujących przed MSW strażaków, policjantów i służby więziennej dołączyli m.in. strażnicy graniczni. Związkowcy z policji trzymają transparent: POlitycy POdliczymy was na wyborach, widać też hasło: Służba więzienna, straż i policja jedna koalicja. Nam zabieracie, sobie dokładacie. Z głośników rozległ się hymn państwowy.

Related content

12:34 Największe są demonstracje przed ministerstwami transportu (ok. 5,5 tys. osób) i gospodarki (ok. 2,5 tys.). Przed ministerstwem zdrowia zgromadziło się ok. tysiąc osób, podobnie przed ministerstwem skarbu.

12:27 Zamknięte dla ruchu ulice Krakowskie Przedmieście oraz Miodowa na odcinku Królewska - Świętojerska. Autobusy kierowane są na trasy objazdowe:

Linie 116, 178, 222, 503, 518 (w obu kierunkach): ... - Bonifraterska - Świętojerska - Andersa - pl. Bankowy - Senatorska - Wierzbowa - pl. Piłsudskiego - Królewska - Krakowskie Przedmieście i dalej swoją trasą;

Linia 180 w kierunku WILANÓW: CHOMICZÓWKA - ... - Anielewicza - Andersa - pl. Bankowy - Senatorsk - Wierzbowa - pl. Piłsudskiego - Królewska - Krakowskie Przedmieście - ... - WILANÓW;

Linia 180 w kierunku CHOMICZÓWKA: WILANÓW - ... - Krakowskie Przedmieście - Królewska - pl. Piłsudskiego - Senatorska - pl. Bankowy - Andersa - Nowolipki - Zamenhofa - Anielewicza - ... – CHOMICZÓWKA.

12:23 Gościem programu "Fakty po Faktach" TVN24 będzie Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". Poczatek programu o 19:26.

12:18 Każda pielęgniarka pikietująca przed ministerstwem zdrowia trzyma w reku białą różę.

Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Protest przy Miodowej | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

12:14 Scenariusz wszystkich pikiet jest podobny: mają się one rozpocząć od wystąpień związkowców, w których poinformują, z jakimi postulatami przyjechali do Warszawy, następnie żądania demonstrantów mają być przekazane w formie petycji w każdym z pikietowanych resortów.

W większości są to znane postulaty, wielokrotnie przez nas artykułowane. Tu zbieramy je jednak w dokumenty na piśmie po to, żeby pan premier wiedział, po co przyjeżdżamy do Warszawy, bo słyszeliśmy jak mówił gdzieś, że nie wie i słyszał, że jedziemy obalić rząd - powiedział wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski.

Obejrzyj relację sprzed ministerstwa zdrowia:

Relacja sprzed ministerstwa zdrowia
TVN24

12:06 Przed południem związkowcy sprzed Pałacu Kultury i Nauki mieli wyruszyć przed resort transportu. Jak się okazało na placu Defilad zbierały się pojedyncze grupki, które nie czekając na innych swoim tempem ruszyły na Chałubińskiego. Stamtąd wyruszą przed Sejm.

Related content

12:00 Podgląd na ulice z miejskich kamer:

Podgląd z miejskiej kamery na rondo de Gaulle'a
ZDM

11:53 Utrudnienia dla linii 10, 17, 33, 37, 41 w ciągu al. Jana Pawła II:

Tramwaje linii 10, 17, 33, 37, 41 kierowane są na trasę objazdową: ... - al. Niepodległości - Nowowiejska - pl. Zbawiciela - Marszałkowska - pl. Bankowy - al. "Solidarności" - Kino Femina - al. "Solidarności" / al. Jana Pawła II i dalej swoją trasą.

11:51 Utrudnienia dla linii 108, 116, 118, 166, 180, 222, 503, E-2 w rejonie pl. Trzech Krzyży:

Linia 108: METRO WILANOWSKA - ... - Rozbrat - Kruczkowskiego - PKP POWIŚLE;

Linie 118, 166 w obu kierunkach: ... - Ludna - Rozbrat - rondo Sedlaczka - Myśliwiecka - Górnośląska - Piękna - Piękna/Al. Ujazdowskie i dalej swoją trasą;

Linie 116, 180, 222, 503, E-2 w kierunku południowym: ... - Nowy Świat - Książęca - Rozbrat - rondo Sedlaczka - Myśliwiecka - Górnośląska - Piękna - Piękna/Al. Ujazdowskie i dalej swoją trasą.

11:49 Stołeczna policja informuje:

- wstrzymany ruch tramwajowy na ul. Chałubińskiego w kierunku Żoliborza;

- zamknięte ulice: Żurawia, Bracka, pl. Trzech Krzyży po stronie Ministerstwa Gospodarki;

- zamknięta ul. Rakowiecka od ul. Wiśniowej do ul. Puławskiej.

11:47 Związkowcy okiem reportera tvnwarszawa.pl Lecha Marcinczaka:

Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy okiem reporter tvnwarszawa | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

11:42 Relacja Ewy Paluszkiewicz, reporterki TVN24 sprzed resortu transportu:

Relacja sprzed resortu transportu
TVN24

11:32 Wyłączona z ruchu ul. Chałubińskiego od. ul. Koszykowej do Al. Jerozolimskich w kierunku centrum.

11:29 Zdaniem Ewy Gawor, szefowej miejskiego biura zarządzania kryzysowego ciężko jest zorganizować życie w mieście, gdy na ulice ma wyjść nawet kilkadziesiąt tysięcy manifestujących. – To jest bardzo trudne. Proponowałam mieszkańcom, by pozostawili samochody, ale mam wrażenie, że wyjechało ich jeszcze więcej – stwierdziła Gawor.

O protestach mówi Ewa Gawor z biura bezpieczeństwa w ratuszu
TVN24

11:19 Przy okazji protestów zadebiutuje stołeczny zespół antykonfliktowy, który tworzą policjanci. Gdy sytuacja wymknie się spod kontroli będą reagować jako pierwsi. Funkcjonariusze będą mieli niebieskie kamizelki z napisem: "Policja Zespół Antykonfliktowy".

Policjanci ze specjalnego zespołu antykonfliktowego
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

11:08 Zamknięta dla ruchu została ulica Miodowa pomiędzy ul. Senatorską a pl. Krasińskich. Autobusy kierowane są na trasy objazdowe:

Linie 116, 178, 222, 503, 518 (w obu kierunkach): od Bonifaterskiej - Świętojerska - Andersa - pl. Bankowy - Senatorska - Krakowskie Przedmieście i dalej swoją trasą;

Linia 180 w kierunku WILANÓW: CHOMICZÓWKA - ... - Anielewicza - Andersa - pl. Bankowy - Senatorska - Krakowskie Przedmieście - ... - WILANÓW;

Linia 180 w kierunku CHOMICZÓWKA: WILANÓW - ... - Krakowskie Przedmieście - Senatorska - pl. Bankowy - Andersa - Nowolipki - Zamenhofa - Anielewicza - ... - CHOMICZÓWKA.

11:04 Politycy o dzisiejszych protestach w stolicy:

Mówi Grzegorz Schetyna z PO
TVN24

10:59 Zmiana rządu, tworzenie nowych miejsc pracy i godne wynagrodzenia. Odejście od podniesienia wieku emerytalnego i od przepisów o elastycznym czasie pracy - między innymi z takimi postulatami przyjechali do Warszawy związkowcy.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

O co walczą związkowcy?
TVN24
Reporter TVN24 rozmawia ze związkowcami
TVN24

10:56 Jeden pas ruchu wyłączony na ul. Chałubińskiego w kierunku centrum. Zamknięta ulica Bracka od ul. Żurawiej do pl. Trzech Krzyży.

10:41 Dla mieszkańców uruchomiono specjalne infolinie: policja 22 603 80 38, ZTM 801 044 484, ratusz 800 707 047

10:39 Związkowców nie mogło zabraknąć również przed resortem rolnictwa.

Related content

10:29 Przed południem wyruszy pierwszy marsz. Związkowcy ulicą Emilii Plater przejdą do Al. Jerozolimskich i dalej ul. Chałubińskiego przed ministerstwo transportu. Później przemarsz będzie kontynuowany ulicami: Chałubińskiego, Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem na pl. Trzech Krzyży i dalej przed Sejm.

O szczegółach manifestacji opowiada reporterka TVN 24 Małgorzata Telmińska:

Reporterka TVN 24 opowiada o poszczególnych manifestacjach
TVN24

10:27 Na placu Trzech Krzyży trwają przygotowania do pikiety przed ministerstwem gospodarki.

Related content

10:19 Tłoczno robi się także przed gmachem resortu pracy i polityki społecznej.

Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed ministerstwem pracy | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

10:06 Przed ministerstwem skarbu gromadzą się pierwsi związkowcy.

Pierwsi związkowcy przed ministerstwem skarbu
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

9:59 - Nie odnotowaliśmy jak na razie żadnych utrudnień w ruchu drogowym. Jak na razie żadne ulice nie zostały wyłączone z ruchu w związku z zaplanowanymi manifestacjami – powiedział Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

9:50 Nasz reporter Dawid Krysztofiński jest przed ministerstwem skarbu przy ulicy Kruczej. Tam po godzinie 10 zbiorą się przedstawiciele KK NSZZ "Solidarność". Po godz. 14.00 ul. Żurawią przejdą na plac Trzech Krzyży i ul. Wiejską przed Sejm. Zgromadzenie ma zakończyć się o 19.00.

- Przed ministerstwem jest spokojnie. Nie ma na razie związkowców - relacjonuje Krysztofiński.

Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Sytuacja przed gmachem ministerstwa skarbu przed godziną 10 | Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

9:43 Kilkuset związkowców wyjechało z Łodzi. "Koniec rozmów z oszustami" - mówili protestujący tuż przed wyjazdem.

Wyjazd związkowców z Łodzi
TVN24

9:22 Pierwsze autokary ze związkowcami podjechały przed Muzeum Narodowe. Stamtąd protestujący przejdą między innymi przed ministerstwa: skarbu oraz pracy i polityki społecznej.

Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Związkowcy gromadzą się przed Muzeum Narodowym | Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

9:13 Część związkowców z Małopolski i okolic wyjechało spod bramy w Nowej Hucie autobusami. Pracownicy kolei wyjechali z Dworca Głównego. Wszyscy zapowiadają, że będą walczyć o poprawę warunków życia.

Wyjazd związkowców z krakowskiego dworca
TVN24

8:59 Czy związki zawodowe, blisko ćwierć wieku po zmianie ustroju, do czego bardzo się przyczyniły - dziś mają jeszcze racje bytu? Obejrzyj reportaże z programu "Czarno na Białym".

8:53 Wczesnym rankiem wyruszyło z woj. pomorskiego 20 autokarów. W nich blisko tysiąc związkowców, wyposażonych w namioty, transparenty i znaki związkowe.

– Ludzie są podgrzani – powiedział Roman Kuzimski, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". - Nie jedziemy dużym składem, bo to dzień branżowy. Mamy pokojowe zamiary, ale chcemy walczyć o prawa pracownicze – dodaje.

Wyjazd z Gdańska
TVN24

8:46 - W zakładzie przemysłowym kobieta umrze przy maszynie szybciej niż dożyje emerytury - grzmią dolnośląscy działacze Solidarności, którzy w nocy ruszyli z Wrocławia, żeby wspomóc warszawskie manifestacje.

- Albo Sejm i rząd się opamiętają, albo trzeba będzie robić rewolucję w tym kraju - mówią i zapowiadają, że będą walczyć o obniżenie wieku emerytalnego i protestować przeciwko umowom śmieciowym.

Wyjazd związkowców z Wrocławia
TVN24

8:44 - Mamy nadzieję na dialog z rządem, bo to co zrobiono z komisją trójstronną, to było z ich strony szczeniactwo - mówi Krzysztof Słabolepszy z zarządu Solidarności w Wielkopolsce.

Związkowcy wyjeżdżają z Poznania
TVN24

8:32 Utrudnienia napotkają nie tylko kierowcy, ale też pasażerowie komunikacji miejskiej. Jeśli autobusy miejskie nie będą mogły przejechać swoją trasą z powodu przemarszów związkowców, zostaną skierowane na najbliższe objazdy.

Największych utrudnień trzeba się spodziewać na Trakcie Królewskim, ul. Rakowieckiej, pl. Unii Lubelskiej, Al. Ujazdowskich, ul. Chałubińskiego, Al. Jerozolimskich, ul. Miodowej, ul. Emilii Plater, pl. Trzech Krzyży, ul. Brackiej, ul. Kruczej, ul. Żurawiej, ul. Nowogrodzkiej, ul. Pięknej, ul. Puławskiej, al. Szucha i ul. Wiejskiej.

Dla mieszkańców uruchomiono specjalną infolinię: policja 22 603 80 38, ZTM 801 044 484 oraz ratusz 800 707 047.

8:17 W Alejach Jerozolimskich na razie spokojnie. - Ruch odbywa się płynnie - informuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl

Tak wyglądały Al
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

Na rondzie rondzie De Gaulle'a co chwila przejeżdżają policyjne radiowozy:

Policja w gotowości
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

7:55 Ulicami miasta ma przejść sześć manifestacji. Weźmie w nich udział nawet 20 tysięcy osób.

Środowe manifestacje | tvn24.pl
Środowe manifestacje | tvn24.pl
Środowe manifestacje | tvn24.pl
Środowe manifestacje | tvn24.pl
Środowe manifestacje | tvn24.pl
Środowe manifestacje | tvn24.pl
Środowe manifestacje | tvn24.pl
Środowe manifestacje | tvn24.pl
Środowe manifestacje | tvn24.pl
Środowe manifestacje | tvn24.pl
Środowe manifestacje | tvn24.pl
Środowe manifestacje | tvn24.pl

7:45 Do Warszawy związkowcy zjeżdżają z całej Polski. Wcześnie rano autokary wyjechały m.in. z Krakowa, Zielonej Góry i Gdańska.

Dla związkowców, którzy przyjadą do stolicy autokarami przygotowano parkingi: rejon ul. Bonifraterskiej, pomiędzy ul. Konwiktorską i ul. Długą, rejon ul. Batorego na wysokości MSW,rejon Al. Jerozolimskich na wysokości Muzeum Narodowego.

Później autokary będą czekać na demonstrantów w rejonie hali Torwar, ul. Gagarina, Chałubińskiego, al. Solidarności i Sobieskiego.

Wielu związkowców do Warszawy wyjeżdżało w nocy. Poniżej wyjazd z Zielonej Góry:

W nocy związkowcy wyjechali do Warszawy
TVN24

7:40 Na stołecznych ulicach spokojnie. Nie ma na razie poważnych utrudnień – informuje policja.

Dzwoniąc pod 22 60 38 038 można dowiedzieć się o bieżących utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu.

Protesty związkowców, sprawdź trasy przemarszu
TVN24

bf/su//ec