Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Gorąco i burzowo. Ostrzeżenie dla Mazowsza

Warszawa

Prognoza pogody na najbliższe dniTVN Meteo
wideo 2/2

W środę i czwartek w stolicy znów będzie gorąco. Słupek rtęci w termometrze poszybuje ponad 30 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla Mazowsza, nie tylko przed upałem, ale i przed burzami.

Wysoka temperatura to niezmiennie efekt gorącego powietrza, które dotarło do Polski z południa. W środę maksymalna wyniesie na Mazowszu od 33 do 36 stopni. W samej Warszawie – synoptycy zapowiadają 30 stopni – jest to temperatura w cieniu. W słońcu może być kilka stopni wyższa.

W nocy ze środy na czwartek słupki w termometrach wskażą od 15 do 19 stopni. Natomiast w czwartek temperatura maksymalna wyniesie od 28 do 31 stopni Celsjusza.

Dla Mazowsza IMGW wydał ostrzeżenie o upałach drugiego stopnia. Obowiązuje do godziny 19 w czwartek.

Gorąco i burzowo

Instytut ostrzega również przed burzami. Tu dla naszego województwa wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 do 20 litrów na metr kwadratowy. Lokalnie może być nawet do 30 litrów.

Prognozuje się też silne porywy wiatru: do 80 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 9 rano w środę.

Ostrzeżenie z ratusza

Wysokie temperatury są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt; pamiętajmy by idąc na spacer z psem wziąć wodę także dla niego i nie pozostawiać go w nasłonecznionych miejscach np. przed sklepami – przypomina stołeczny ratusz. W ramach kampanii "Zwierzaki warszawiaki" ratusz zachęca także do pomocy m.in. dzikim ptakom i innym wolno żyjącym zwierzętom, i przygotowywanie dla nich płaskich, ustawionych w cieniu, naczyń z wodą. Kampania przypomina, że pupili w żadnym wypadku nie można pozostawiać w zamkniętych samochodach. Wnętrze auta pozostawionego na słońcu w krótkim czasie może bowiem nagrzać się nawet do temperatury przekraczającej 50°C. Ratusz wskazuje, że wszelkie informacje o błąkających się zwierzętach (porzuconych lub zagubionych), a także pozostawionych w pojazdach, należy zgłaszać do Straży Miejskiej pod całodobowym numerem telefonu 986.

Prognozowane temperatury na środę
TVN Meteo

Co oznaczają ostrzeżenia?

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Natomiast ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenia przed upałami i burzami
TVN Meteo

Miasto ustawia kurtyny

Jak informowaliśmy już na tvnwarszawa.pl, w siedmiu miejscach w centrum Warszawy zostały ustawione kurtyny wodne. Warszawiacy mogą się schłodzić na: 1.pl. Zamkowym, 2.Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Mikołaja Kopernika, 3.pl. Trzech Krzyży przy pomniku Wincentego Witosa, 4.pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego), 5.pl. Defilad (w okolicy zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej), 6.ul. Floriańskiej (przy bazylice Św. Floriana), 7.Płycie Desantu przy ul. Solec (bulwar Flotylli Wiślanej), 8.Nowy Świecie przy ul. Smolnej (przy skwerze Stanisława Wisłockiego), 9.skwerze Hoovera. Kurtyny uruchomiło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Instalacje zostaną w stolicy do odwołania.

kw,PAP/ran