Godzina "W": syreny zawyją w całym województwie

Warszawa

fot

Nie tylko w Warszawie, ale również w kilkudziesięciu miastach województwa mazowieckiego rozlegną się syreny. Usłyszymy je dokładnie o godz. 17.00, w 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dźwięk syren rozlegnie się w 44 miastach na terenie Mazowsza.

Zarządzenie w tej sprawie skierował do prezydentów i burmistrzów miast wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Oficjalne rozpoczęcie uroczystości

W poniedziałek odbędą się także główne uroczystości związane z wybuchem Powstania Warszawskiego. Pierwsze z nich rozpoczną się o godz. 10.00 w parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera. Później, o 12.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpi uroczysta zmiana warty, na godz. 13.00 zaplanowano uroczystości u zbiegu ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota", o godz. 14.00 przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej , a o godz. 16.00 na Powązkach przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera".

Liberator, ulotki i syreny

O godz. 17.00, jak co roku zawyją syreny i klaksony, a miasto przystanie na chwilę, żeby oddać hołd swoim bohaterom. Kilka minut wcześniej nad Warszawą przeleci wojskowy herkules, który zrzuci 100 tysięcy ulotek przypominających o "Godzinie W".

O godz. 19.00 rozpoczną się uroczystości przy pomniku "Polegli-Niepokonani 1939-1945" i modlitwa ekumeniczna na cmentarzu powstańców na Woli. Dwie godziny później zapłonie ognisko pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.

Wieczorem na placu Piłsudskiego zabrzmią powstańcze piosenki. Będzie je można śpiewać także w innych dzielnicach. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

O północy swoją premierę będzie miało przedstawienie w reżyserii Michał Zadary "Awantura Warszawska. Waszyngton – Moskwa – Londyn" w Sali pod Liberatorem.

Narodowy zryw

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły nawet. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone.

PAP/ran/bako