Godzina "W" na Mazowszu. Zawyją syreny w 44 miastach

Warszawa

archiwumSyreny zawyją o 17

1 sierpnia o godz. 17.00 dźwięk syren na Mazowszu upamiętni wybuch Powstania Warszawskiego. Zarządzenie w tej sprawie do prezydentów i burmistrzów miast w regionie skierował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

- Wojewoda zwrócił się do samorządów o wywieszenie tego dnia flag narodowych na urzędach oraz w miejscach publicznych - poinformował PAP Tomasz Pietrasieński z biura prasowego wojewody mazowieckiego.

Zawyją w 44 miastach

Syreny mają zawyć w 44 miastach na Mazowszu. Jest to jednocześnie trening systemu wykrywania i alarmowania, gdyż syreny tworzą system obrony cywilnej.

- Włącza się je w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia. Minimum raz w roku powinno być sprawdzane ich działanie. Po przeprowadzeniu treningu samorządy złożą do wojewody raport ze sprawności systemu - zaznaczył Pietrasieński.

Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się dzisiaj. Z przedstawicielami organizacji powstańczych i kombatanckich spotkali się prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

We wtorek odbędzie się m.in. Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich oraz spektakl "1944 - Miasto - 2012". Z kolei w środę, 1 sierpnia, o godz. 17 odbędzie się m.in. uroczystość Oddania Hołdu Powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

PAP//su/b