Główne elementy Łazienkowskiego dotarły o 3 nad ranem

Najnowsze


We wtorek nad ranem do Warszawy dotarły dwa główne elementy nowego mostu Łazienkowskiego. Zanim trafiły do stolicy, zostały pokryte powłoką antykorozyjną w Płocku. - Można zacząć przygotowania do kluczowego etapu prac, czyli nasuwania konstrukcji mostu - informuje rzecznik wykonawcy.

- Dzisiaj około 3 nad ranem odebraliśmy dwa główne elementy mostu Łazienkowskiego - poinformował tvnwarszawa.pl Mateusz Gdowski, rzecznik prasowy firmy Bilfinger Infrastructure.

To tzw. dźwigary skrzynkowe (elementy nośne konstrukcji).

- Wyglądem przypominają skrzynki. Wkrótce będą montowane na samym środku mostu. Tym samym rozpoczynają się przygotowania do kluczowego etapu prac, czyli do nasuwania konstrukcji - tłumaczy Gdowski.

Dodaje, że teraz do stolicy z Gdyni sukcesywnie będą przybywały nowe części. Kolejna dostawa powinna być w środę.

- Co tydzień do stolicy wysyłane będą dwie przesyłki po około 6-8 elementów - informował już wcześniej Paweł Kosmalski, kierownik projektu w firmie Vistal Offshore. Czytaj więcej na ten temat.

Zniszczony po pożarze

Most jest wyłączony z ruchu po pożarze, do którego doszło w połowie lutego. Potęguje to utrudnienia komunikacyjne w stolicy - Łazienkowskim jeździło ponad 100 tys. pojazdów na dobę.

 Po ekspertyzie okazało się, że uszkodzenia przeprawy są poważniejsze niż początkowo zakładano. Władze Warszawy zdecydowały, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana całej stalowej konstrukcji, ze starej ocaleją tylko betonowe podpory.

Remont ma kosztować 104 mln złotych, z czego połowa będzie pochodzić z budżetu państwa.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN O REMONCIE MOSTU:

Operacja "most"Fakty TVN

ło/lulu

Źródło zdjęcia głównego: ZDM