Głosowanie bez meldunku? 30 procent mówi "nie"

Warszawa

Sondaż dla TVN24

30 procent respondentów uważa, że osoby niezameldowane w stolicy nie powinny mieć prawa do głosowania w zbliżającym referendum - wynika z sondażu MillwardBrown dla TVN24.

Sondaż przeprowadzono 26 września. Jedno z pytań brzmiało: Czy Pana (i) zdaniem w referendum w Warszawie powinny mieć prawo głosowania osoby mieszkające ale niezameldowane w Warszawie?

30 procent respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie nie. 19 procent twierdzi, że raczej nie. O trzy procent więcej badanych odpowiedziało się, że niezameldowani mieszkańcy stolicy raczej powinni mieć prawo do głosowania w referendum. 22 procent twierdzi, że zdecydowanie tak.

Ponadto w sondażu 75 procent wybierających się do urn deklaruje, że zagłosuje za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydenta miasta.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Sondaż dla TVN24

Kto może głosować?

Pod koniec sierpnia na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że w referendum mogą głosować nie tylko zameldowani mieszkańcy miasta. Swój głos mogą również oddać osoby mieszkające, ale niezameldowane w stolicy – wystarczy, że złożą wniosek o wpis do rejestru wyborców.

Do wniosku (można go pobrać TUTAJ) należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego oraz deklarację dotyczącą miejsca zamieszkania (do pobrania TUTAJ).

Urząd ma 3 dni na wydanie decyzji o wpisaniu do rejestru wyborców lub o odmowie wpisania - tak stanowią przepisy. Jednak jak zastrzega Anna Lubaczewska, szefowa Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie, w praktyce procedura może się przedłużyć - jeśli urzędnicy nie zdążą albo wniosek będzie zawierał błędy.

Od decyzji urzędników możemy się odwołać do sądu rejonowego, w terminie 3 dni od jej otrzymania. Sąd rozpoznaje skargę w postępowaniu nieprocesowym, również w terminie 3 dni od dnia jej doręczenia.

Referendum 13 października

Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu.

W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób.

Zobacz raport tvnwarszawa.pl: Wszystko o referendum.