Gliński na prezydenta Warszawy? "Byłby świetnym kandydatem"

Warszawa

Prof. Piotr Gliński byłby świetnym kandydatem na prezydenta Warszawy - powiedział w niedzielę w Sokółce prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zadeklarował, że poprze Glińskiego, jeżeli ten zgodzi się wziąć udział w ewentualnych przedterminowych wyborach w stolicy.

- Byłbym bardzo za tym, jeżeli tylko się zgodzi (Gliński). Uważam, że byłby świetnym kandydatem. (...) Jeżeli tylko profesor byłby gotów, to ja go poprę, ale oczywiście, to jest decyzja partii nie tylko moja - mówił Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Sokółki (woj. podlaskie).

Jego zdaniem, Gliński - który był kandydatem PiS na premiera w rządzie technicznym - to bardzo poważny człowiek, świetnie zorientowany w życiu publicznym, odpowiedzialny, dojrzały i doświadczony. - Po tych rządach (PO w stolicy - PAP) naprawdę ktoś taki Warszawie jest bardzo, bardzo potrzebny, ktoś kto jest przygotowany pod każdym względem na bardzo dobrym poziomie - powiedział szef PiS.

Politycy nie dają Glińskiemu większych szans, ani w wyborach prezydenckich, ani samorządowych.

- Myślę, że Kaczyński poważnie rozważa tę kandydaturę, bo Gliński wyborów nie wygra, ale i nie przyniesie wstydu. Być może przyciągnie część umiarkowanego elektoratu - komentuje Jarosław Gowin z PO.

- Zarządzanie dużym miastem to jednak więcej niż znajomość katedry i problemów jednego obszaru. Dobrze by było, gdyby zajął się sprawami nauki a nie polityki – dodaje Marek Sawicki z PSL.

Podpisy ws. referendum

Nazwiska ewentualnych kandydatów na prezydenta stolicy pojawiają się w związku z inicjatywą referendum, którego celem jest odwołanie obecnej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Inicjatorem zorganizowania referendum jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Poparcia akcji ws. odwołania prezydent stolicy udzieliły m.in. Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Palikota, Solidarna Polska i Stowarzyszenie Republikanie. W połowie czerwca organizatorzy informowali, że zabrano już wymaganą, przy wniosku o to referendum, liczbę ponad 130 tys. podpisów.

Kaczyński w Węgrowie

Szef PiS mówił o prof. Glińskim również na sobotnim spotkaniu z mieszkańcami Węgrowa (woj. mazowieckie). Tam na pytanie o przyszłość Glińskiego odpowiedział m.in. że dobrze by było, gdyby Polska miała takiego przyzwoitego prezydenta, ale wspomniał również o ewentualnych wyborach prezydenta Warszawy.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.

Jarosław Kaczyński podpisał się pod wnioskiem za referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz:

Kaczyński za referendum
TVN24

nsz\mtom\lata