Gliński chce ochrony drzew na terenach zabytkowych

Warszawa

Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.plWycinka drzew

"Całkowita ochrona zieleni na terenach zabytkowych, w tym zabytkowych parków, ogrodów, cmentarzy i innych form zieleni na obszarach wpisanych do rejestru zabytków" - to założenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw. Projekt, który zgłosił wicepremier Piotr Gliński, został przyjęty przez rząd we wtorek.

- Proponowane zmiany chronią przed niekontrolowaną wycinką zieleni, która jest nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego - skomentowała wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin.Resort w komunikacie przekazuje, że usprawniona została procedura uzyskiwania pozwolenia na usunięcie drzew i krzewów.

"Niezależnie od tego, czy teren jest własnością prywatną, wymagane będzie jedno pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, zamiast dotychczasowych dwóch, wynikających z odmiennych ustaw" - czytamy w informacji ministerstwa.

Zmiany w wycince drzew

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy ustawy o ochronie środowiska umożliwiające wycinkę drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Przepisy przyjęto podczas głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu większości głosami PiS, w czasie kiedy opozycja protestowała na Sali Plenarnej Sejmu.

Zmiany w ustawie zapowiedział we wtorek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Poprawka (…) uniemożliwi (…) wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio, czyli wycinanie drzew w jakiś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji, żeby omijać ograniczenia, których istnienie jest racjonalne - mówił.

- Błąd w ustawie zostanie naprawiony - zaznaczył.

Jak powiedział prezes PiS, zmiany zostaną przyjęte przez Sejm na najbliższym posiedzeniu.

Zobacz wtorkową konferencję wiceprezydenta stolicy i stołecznego konserwatora zabytków:

Konferencja władz Warszawy
TVN24

Czytaj też na tvn24.pl

kło/sk