Głaz w miejscu pomnika Czterech Śpiących ma nową tabliczkę

Warszawa

TVN24Na głazie były już dwie tabliczki

"Żołnierzom niezłomnym w hołdzie - Prażanie" - tabliczka z takim napisem pojawiła się na głazie, który stoi na miejscu kontrowersyjnego pomnika Czterech Śpiących na Pradze. Ktoś przykleił na niej też powstańczą kotwicę.

Jeszcze we wtorek po południu na głazie wisiała tabliczka: "Pamięci Ofiar Majdanu i Operacji Antyterrorystycznej na Ukrainie". Wieczorem był tam nasz reporter i na kamieniu nie było żadnych napisów - czytaj więcej.

- Nowa tabliczka musiała pojawić się w nocy z wtorku na środę albo z samego rana - przypuszcza Lech Marcinczak, który wrócił w to miejsce ok. 7 rano.

Urzędnicy tłumaczyli, że głaz został wydobyty przez budowniczych II linii metra i stoi tam tymczasowo. Tablice na nim to samowola.

- Zachęcamy, by upamiętnienia powstawały, ale na to są procedury - powiedział w środę rano na antenie TVN24 Jarosław Jóźwiak z urzędu miasta. Dodał, że póki co kamień zostanie usunięty i będzie w dyspozycji Skarbu Państwa.

Rozebrany w 2011

Wcześniej w tym miejscu stał kontrowersyjny pomnik Czterech Śpiących. Pozwolenie na rozbiórkę pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, wydał 27 października 2011 roku ratusz.

Monument - po odrestaurowaniu - zakończeniu prac przy budowie centralnego odcinka II linii metra - miał wrócić na Pragę i stanąć około 80 metrów od dotychczasowej lokalizacji.

Na ponowne ustawienie monumentu nie zgadzają się przede wszystkim politycy prawicy, część mieszkańców, a niedawno swój sprzeciw wyrazili artyści i dziennikarze.

W czerwcu 2014 roku ratusz poinformował, że pomnik nie wróci na Pragę Północ w tej kadencji samorządu.

O głazie mówi Jarosław Jóźwiak z warszawskiego ratusza
fot. tvnwarszawa.pl / film: TVN24

Taka tabliczka była przymocowana do głazu 4 listopada:

Related content

//mz