Gitarowy szczyt na Kamionku

Warszawa

mat. organizatoraJohn McLaughlin & The 4th Dimension

Cztery dni, 13 koncertów, wielkie nazwiska: John McLaughlin, John Medeski, Marc Ribot, Steve Lehman, Steve Coleman i wielu innych. W czwartek rusza wielkie święto fanów jazzu - Warsaw Summer Jazz Days.

W tym roku festiwal świętuje swoje ćwierćwiecze, więc nie mogło zabraknąć akcentów sentymentalnych. Pierwszego dnia imprezy zagra zespół Piotr Wojtasika z programem "Tribute To Akwarium". Znajdą się w nim nowe utwory będące hołdem dla pierwszego w Warszawie klubu jazzowego z prawdziwego zdarzenia. Przypomnijmy, Akwarium działało od lat 70., zamknięto je w 2000 roku, bo jednopiętrowy budynek musiał ustąpić miejsca hotelowi Intercontinental.

Steve Lehman
mat. organizatora
Robin Eubanks
mat. organizatora
James "Blood" Ulmer
mat. organizatora
Steve Coleman
mat. organizatora
Jamaladeen Tacuma
mat. organizatora
Mutshspiell/Grigorian/Towner
mat. organizatora
Marc Ribot
mat. organizatora
Piotr Wojtasik
mat. organizatora

Wojtasik to jeden z najczęściej nagradzanych polskich trębaczy ostatnich lat. W czwartek towarzyszyć mu będzie m.in. wschodząca gwiazda polskiej pianistyki – Dominik Wania.

Tego samego wieczora oklaskiwać będziemy czołowych muzyków z katalogu prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM: norweskiego pianistę Torda Gustavsena oraz francuskiego basistę Michela Benitę. Ten drugi zagra w projekcie Ethics, który tworzy m.in. z grającą na charakterystycznym japońskim instrumencie koto Mieko Miazaki oraz pochodzącym z Wietnamu gitarzystą Nguyenem Le.

Intelektualne wycieczki Lehmana

Resztę festiwalu zdominują natomiast Amerykanie. W przebogatym lineupie uwagę zwraca Steve Lehman, saksofonista okrzyknięty jedną z najbardziej nowatorskich postaci jazzowej sceny początków XXI wieku.

– To jeden z wykonawców, na którym zależało mi najbardziej. Lehman ma świetny okres, nagrywa znakomite płyty, gra rewelacyjne koncerty. Ten oktet, z którym przyjedzie, tworzą same gwiazdy – zachwala Mariusz Adamiak, dyrektor WSJD. W ośmioosobowym składzie odnajdujemy m.in. tubistę Jose Davilę, trębacza Jonathana Finlaysona, puzonistę Tima Albrighta, a ciepłego tła szaleństwu dęciaków będzie nadawał Chris Dingman na wibrafonie.

Tego samego dnia na scenę wyjdą także czołowi przedstawiciele nurtu M-Base: gigant saksofonu Steve Coleman (Five Elements) oraz czołowy puzonista Robin Eubanks (Mental Images). – Ten projekt Eubanksa jest bardzo mocny, gra rockowe covery na puzonie z elektrycznymi przystawkami. Piątek będzie taki, że zaczniemy intelektualnie od Lehmana, a skończymy emocjonalnie Eubanksem – opowiada Adamiak.

Ostra jazda z Medeskim

Emocji nie powinno zabraknąć także podczas występu Johna Medeskiego. Znakomity amerykański klawiszowiec dał się poznać warszawiakom choćby podczas koncertów trio Medeski, Martin & Wood w Królikarni i Palladium, ale w Soho pokaże całkiem inne oblicze muzyczne - nowoorleańskie.

"W 2015 roku narodził się Mad Skillet, kopiąc i krzycząc, śmiejąc się i płacząc, przedstawiając przekrój jazzu, bluesa, psychodelic rock i R&B przesiąkniętych groovem Nowego Orleanu" – czytamy w opisie nowego projektu. Poza pianistą znaleźli się w nim mistrz suzafonu Kirk Joseph, gitarzysta Will Bernard i perkusista Terence Higgins. - Zawsze bardzo chciałem z nimi zagrać, aby poczuć się jak Superman wychodzący z budki telefonicznej - mówi o swoich współpracownikach Medeski, a Adamiak radzi nastawić się na show: spodziewam się ostrej jazdy, myślę, że będzie dużo dowcipu i zabawy.

Kto wie, jak zareaguje na to James Blood Ulmer. Wiadomo, że ten wirtuoz gitary też rozkręcić publiczność. Stylistycznie nie ogranicza go przecież nic: free jazz, country-blues, rock psychodeliczny, soul, funk, jak czuje potrzebę – potrafi nawet zaśpiewać.

Dopełnieniem tego dnia będzie występ innej ikony gitary – Marca Ribota. Rok temu w klubie Pardon To Tu zagrał z trio Ceramic Dog, tym razem w Soho wystąpi z większym składem: The Young Philadelphians. - W tym projekcie najważniejsi byli dla mnie Jamaaladeen Tacuma na basie i Grant Calvin Weston na bębnach. To sekcja rytmiczna zmarłego w ubiegłym roku Ornette’a Colemana, chcemy w ten sposób wspomnieć mistrza – wyjaśnia dyrektor festiwalu.

Oryginalne brzmienie McLaughlina

Niedzielny finał jazzowego święta będzie stał gitarą. Wystąpi gitarowe trio Ralph Towner, Wolfgang Muthspiel, Slava Grigoryan oraz John McLaughlin & The 4th Dimension.

– To wielka gwiazda, mimo 74 lat na karku jest w świetnej formie. Oczywiście można powiedzieć, że jego muzyka trąci myszką. To co gra jest utrzymane w stylistyce tego co robił przed laty z Mahavishnu Orchestra. Ale nie szukałbym w jego muzyce na siłę czegoś nowoczesnego, od tego są młodsi. On ma swoje rozpoznawalne brzmienie, to jest w muzyce najwyższa wartość. Słucha się i wiadomo, że to on, ma niepowtarzalny styl – opisuje Mariusz Adamiak.

Nawiasem mówiąc wspomniane wyżej trio to wyraz inspiracji McLaughlinem, który trzyosobowy skład gitarowy stworzył z innymi wielkimi: Al Di Meolą i Paco de Lucią. - Proszę zwrócić uwagę, że w tym roku program festiwalu ułożył się tak, że zagra 10 gitarzystów z samego topu – dodaje.

Niedzielną rozpiskę dopełnią dwa młode, polskie zespoły The Forest Tuner i Mateusz Pliniewicz Quartet. Obie grupy są laureatami Jazzowego Debiutu Fonograficznego, konkursu organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Piotr Bakalarski

CZYTAJ TAKŻE WYWIAD Z MARIUSZEM ADAMIAKIEM

PROGRAM WARSAW SUMMER JAZZ DAYS:

7 lipca, godz. 19:

Piotr Wojtasik Tribute to Akwarium ProjectTord Gustavsen with Simin Tander and Jarle Vespestad Michel Benita Ethics

8 lipca, godz. 19:

Steve Lehman OctetSteve Coleman Five ElementsRobin Eubanks and Mental Images

9 lipca, godz. 19:

John Medeski's Mad SkilletMarc Ribot & the Young PhiladelphiansJames "Blood" Ulmer Odyssey Trio

10 lipca, godz. 19:

The Forest TunerMateusz Pliniewicz QuartetMutshspiell/Grigorian/TownerJohn McLaughlin & The 4th Dimension

bilety 60-160 złkarnety 25-450 zł

Wszystkie koncerty odbywają się w Soho Factory, ul. Mińska 25.

Mariusz Adamiak gościem "Wstajesz i Wiesz"
TVN24