Przygotuj się na:

METRO NA BRÓDNIE

Nowe stacje drugiej linii metra zapewnią sprawne połączenie Targówka z Pragą i Śródmieściem, Wolą i Bemowem. Przybędzie linii autobusowych, które umożliwią szybki dojazd do metra. Jednocześnie niektóre linie przestaną kursować, a trasa innych nieznacznie się zmieni.

Najnowsze

Gigantyczny portret papieża odsłonięty

Najnowsze

fot
| Fakty o Świecie TVN24 BiSfot

Waży 600 kg, ma wymiary 55 na 26 metrów i składa się z ponad 105 tys. zdjęć nadesłanych przez Polaków. Po godz. 13.30 odsłonięto największy portret beatyfikacyjny Jana Pawła II na świecie.

Portret zawisł na frontonie świątyni. - Ci ludzie, którzy przesłali swoje zdjęcia, pragną żyć tak, jak on (Jan Paweł II), realizować taką misję chrześcijaństwa, jaką on realizował, stając się autentycznymi wyznawcami i świadkami Pana - powiedział bp Piotr Jarecki podczas porannej mszy w Wilanowie.

Portret z Waszych zdjęć

Portret ma wymiary 55 na 26 metrów i waży 600 kg. To największy portret beatyfikacyjny na świecie. Został wykonany na specjalnym, perforowanym materiale przepuszczającym wiatr. Portret odwzorowuje zdjęcie Jana Pawła II ubranego w czerwony płaszcz, wykonane przez fotografika Grzegorza Gałązkę w 1989 r. podczas wizyty papieża w jednej z rzymskich parafii. Zdjęcie to zawisło z Watykanie podczas uroczystości beatyfikacyjnych.

Jak poinformował dyrektor wilanowskiego Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, fotografie nadal są przyjmowane. Staną się one częścią multimedialnego portretu papieża, który znajdzie się na dużym elektronicznym ekranie w powstającym obecnie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Szczegóły na temat procedury związanej z przesłaniem własnego zdjęcia można znaleźć na stronie www.portretjp2.pl.

Coś dla maluchów

W okolicach Świątyni Opatrzności Bożej przygotowano w niedzielę wiele atrakcji dla najmłodszych. O 12.30 w Wilanowie zostanie otwarte miasteczko dla dzieci. Jadąc "papieską ciuchcią" będą one mogły "zwiedzić miasta" związane życiem Karola Wojtyły: Wadowice, Kraków, Rzym i Warszawę, a także poznać historię życia i świętości Jana Pawła II. Kolejka będzie kursować na odcinku Al. Rzeczypospolitej, przy Świątyni Opatrzności Bożej.

Przed wilanowską świątynią stoi namiot przygotowany przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, w którym prezentowana jest część przyszłej ekspozycji placówki. Muzeum prowadzi w niedzielę zbiórkę eksponatów - osobistych pamiątek związanych papieżem|

tvnwarszawa
tvnwarszawa | Fakty w Południe

aq/par

Pozostałe wiadomości