Gigantyczny basen, sztuczny wiatr i windsurfing na Narodowym

Warszawa

Trzy tysiące metrów sześciennych wody, wiatr dochodzący w porywach do 70 km/h i najlepsi zawodnicy, a to wszystko na płycie Stadionu Narodowego. Na początku września w stolicy odbędą się zawody Pucharu Świata w windsurfingu prestiżowego cyklu PWA World Tour.

Reklama imprezy
PL 2012+

- Trudno uwierzyć? Jesteśmy śmiertelnie poważni. Na płycie stadionu powstanie gigantyczny basen. Długi na 90 i szeroki na 33 m. Wypełnianie go trzema tysiącami metrów sześciennych wody potrwa ponad dwa dni – ok. 50 godzin. W pustym basenie bez problemu zmieściłoby się 80 tirów, 20 stojących obok siebie myśliwców F16 lub trzy promy kosmiczne - powiedział rzecznik spółki PL 2012+ Mikołaj Piotrowski.

Sztuczny wiatr

Dodał, że po jednej ze stron zbiornika, na całej długości, zostanie ustawionych ponad 30 olbrzymich wiatraków. Każdy o mocy dobrej klasy Harleya Davidsona. Wytworzą sztuczny wiatr wiejący z prędkością bliską 70 km/h. To on pozwoli windsurferom rozpędzać się i rywalizować w trzech konkurencjach.

Najbardziej widowiskowa to wave & jump. Zawodnicy najeżdżają na rampę, skaczą i wykonują akrobacje. Największe emocje zapewni slalom. Na polu w kształcie "ósemki" ściga się czterech surferów. Z kolei najbardziej kreatywna jest ostatnia konkurencja. Freestyle wygrywa ten, kto swoimi trickami zyska największe uznanie wśród sędziów.

Przyjadą najlepsi

Według organizatorów do Warszawy przyjadą najlepsi żeglarze w rankingu Professional Windsurfers Association, na czele z dziewięciokrotnym mistrzem świata, Australijczykiem Stevem Allenem. O punkty walczyć będą też Polacy. PWA zapowiedziało przyznanie czterech dzikich kart. Wszystkie mają trafić do reprezentantów kraju.

- Halowy Puchar Świata PWA na Stadionie Narodowym to 72 godziny wielkich emocji. Pierwszego dnia będą treningi i eliminacje. Drugi dzień, to główna część zawodów z pięcioma finałami mężczyzn i kobiet. Trzeci, jest dniem rodzinnym. Wiele atrakcji, konkursów i mrożących krew w żyłach pokazów. Na dwie godziny, pod nadzorem instruktorów, udostępnimy również basen dla publiczności - wspomniał Piotrowski.

Impreza bez precedensu

Podkreślił, że windsurfing na Stadionie Narodowym to impreza bez precedensu. - Nigdy nie zorganizowano zawodów w tej części świata. Na żadnym innym obiekcie w Polsce nie podjęto próby przygotowania podobnego wydarzenia. Nigdy zawody nie trwały aż trzy dni i nie przeprowadzano ich z takim rozmachem, na tak dużym obiekcie - zaznaczył.

Historia zawodów windsurfingowych rozgrywanych pod dachem sięga przełomu lat 80. i 90. Po raz pierwszy rywalizowano w paryskiej hali Bercy. Rywalizowano również w Madrycie, Gandawie i po raz ostatni osiem lat temu w Londynie.

Jak poinformowali organizatorzy, sprzedaż biletów rozpocznie się 1 kwietnia. Ceny wahają się od 40 do 100 zł. Dwudniowy karnet na 5 i 6 września kosztuje 130 zł. Impreza odbędzie się w dniach 5-7 września.

CZYTAJ TAKŻE NA SPORT.TVN24.PL

Zawody odbędą się na płycie stadionu
PL 2012+

PAP/kris