"Gigantyczne odszkodowania są możliwe dzięki tajemniczej nowelizacji ustawy"

Kto powinien zasiąść w radzie społecznej przy komisji PiS?
Kto powinien zasiąść w radzie społecznej przy komisji PiS?
TVN24
Kto powinien zasiąść w radzie społecznej przy komisji PiS?TVN24

- Istnieją luki w prawie i częściowo były tworzone, żeby wyprowadzać gigantyczne pieniądze z budżetu państwa - mówił o reprywatyzacji Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Wraz z byłym prezydentem Warszawy Marcinem Święcickim byli gośćmi "Faktów po Faktach" w TVN24.

Śpiewak wrócił do źródeł dzikiej reprywatyzacji. - Te gigantyczne odszkodowania, o których dzisiaj mówimy, są możliwe dzięki tajemniczej nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami z 2004 roku, gdzie zmieniono jedno zdanie i od tego czasu wartość odszkodowań wzrosła dramatycznie - kilkadziesiąt razy. Do tej zmiany w prawie nikt się nie przyznaje, ona otworzyłą puszkę Pandory - przekonywał do niedawna lider Miasto Jest Nasze, a dziś jego członek.

Dowodził, że ze zmiany skorzystała uprzywilejowana grupa. - W Warszawie powstała bardzo dobrze zorganizowana grupa urzędników, prawników, byłych sędziów, którzy zajmowali się reprywatyzacją. Sam duet Marzena K. z bratem przejął kilkadziesiąt nieruchomości, to niepojęte - dodał.

Odniósł się też do zapowiedzi powołania ministerialnej komisji, która będzie badać reprywatyzację. - Nie dostałem propozycji włączenia się do komisji ministra Jakiego. To fakt medialny. Jeśli dostaniemy taka propozycję, to ja rozważymy, to zależy od tego jak ta ustawa będzie sformułowana i czy wpisuje się w polski porządek konstytucyjny – tłumaczył. Przyznał, że istnieje niebezpieczeństwo wciągnięcia stowarzyszenia w politykę, ale "nie można mówić dalej Polacy nic sie nie stało". – Będziemy robić wszystko, aby pomóc warszawiakom i krzywdy wynagrodzić – zapewnił Jan Śpiewak.

"Komisja jak trybunał ludowy"

Były prezydent Warszawy Marcin Święcicki stwierdził, że komisja nie rozwiąże problemu, a ważniejsza jest kompleksowa ustawa reprywatyzacyjna.

- Komisja, którą che powołać Jaki wygląda na taki trybunał ludowy, który będzie zmieniał księgi wieczyste, oceniał komu zabrać, to trochę działanie, które może się wydawać pozakonstytucyjne - zauważył. - W konstytucji jest przewidziana komisja śledcza, ale nawet ona nie ma takich uprawnień jak ta, którą zamierza powołać Jaki, to jest jakaś superkomisja, nieprzewidziana w konstytucji - dodał i zapewnił, że po stronie PO jest "pełna wola, żeby przyjąć ustawę".

Polityk Platformy postulował też, aby do rady społecznej, która ma działać przy komisji powołać także byłych właścicieli, którzy stracili nieruchomości dekretem Bieruta.

- Musi być rada lokatorska, natomiast również część takiej komisji powinna być wypełniona przez byłych właścicieli, którzy też mają swoje racje, swoje argumenty. Są domy, w których mieszkają z dziada pradziada, jest parę tysiecy niezwróconych kamienic, też należałoby na to spojrzeć inaczej niż na budynki z lokatorami - podsumował Święcicki.

"Bezczelność, chciwość, pazerność"

Goście "Faktów po Faktach" odnieśli się także do ustaleń dziennikarza portalu tvn24.pl, który ujawnił, że podejrzana w aferze reprywatyzacyjnej Marzena K. wytoczyła cztery procesy o odszkodowania na kwotę 34 mln zł.

- Chciwość, pazerność, to świadczy o kryzysie wartości wśród naszych elit, mówimy tu o byłej wysokiej urzędniczce Ministerstwa Sprawiedliwości, z kolei jej partnerem biznesowym był znany adwokat, również osoba zaufania publicznego - ocenił Jan Śpiewak.

- Zgadzam się z tą oceną moralną, ale mam obawy, że w świetle prawa odkupowanie roszczeń, żądanie zwrotu za sprzedane mieszkania i za mieszkania, które nie były eksploatowane przez właściciela, te rzeczy niestety mogą się mieścić w prawie, póki nie ma dobrej ustawy reprywatyzacyjnej - ostrzegał Marcin Święcicki.

Śpiewak i Święcicki gośćmi "Faktów po Faktach"
Śpiewak i Święcicki gośćmi "Faktów po Faktach"TVN24

b

Pozostałe wiadomości

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl