Gigant odwiedził Warszawę

Warszawa

| Eurosportfot

Tłum miłośników awiacji przywitał lądujący na Lotnisku Chopina największy na świecie samolot pasażerski Airbus A380. Pilot odwdzięczył im się, machając biało-czerwoną flagą.

Gigant wzbudział emocje, bo w Polsce wylądował po raz pierwszy.

– Pojawi się duża grupa pasjonatów awiacji z Warszawy. Specjalnie z tej okazji do stolicy przyjadą wycieczki z Katowic, Krakowa, i Poznania – zapowiadał dzień wcześniej w "Witaj Warszawo" Radosław Oneksiak, spotter.

Jego słowa sprawdziły się. Przed ogrodzeniem warszawskiego lotniska, mimo nienajlepszej aury, zebrał się tłum miłośników lotnictwa. Na aribusa "polowali" z aparatami fotograficznymi.

Zrobiliście zdjęcia Aribusa A380? Przysyłajcie na warszawa@tvn.pl! Opublikujemy je na stronie.

Lepiej było przyjść wcześniej

A380 w barwach Lufthansy przyleciał na lotnisko Chopina w sobotę rano w ramach świętowania 40-lecia obecności linii w stolicy. Samolot przybył planowo, o 7.40, ale miłośnicy awiacji pojawili się wcześniej.

- Samolot będzie leciał z Frankfurtu, a przy warunkach pogodowych, które będziemy mieli w sobotę, może przylecieć wcześniej. Jeśli ktoś chce zrobić zdjęcie lądowania, radzę pojawić się około godz. 7 rano – uprzedzał w piątek Radosław Oneksiak, spotter. - Wszystko wskazuje na to, że do lądowania podejdzie od strony Piaseczna, więc najlepiej ustawić się w okolicy terminala cargo – radził. W tej okolicy w sobotę utworzył się korek - informują widzowie TVN Warszawa.

Zobacz symulację lądowania samolotu:

Ponad godzinna wizyta

Airbus A380 po 9.00 opuścił warszawskie lotnisko. Gigant potrzebował aż dwóch kilometrów pasa startowego, żeby oderwać się od ziemi.

- Olbrzym z lekkością piórka oderwał się od ziemi i wszedł w chmury - relacjonował w "Rytmie Miasta" Wujek Samo Zło.

Wymiary supersamolotu

SuperJumbo - jak potocznie zwany jest A380 - to największy samolot pasażerski na świecie. Jest on około 50 proc. większy niż słynny Jumbo Jet. Rozpiętość jego skrzydeł to prawie 80 m, długość - 73 m, a masa startowa to 560 ton. Na jego pokładzie może zasiadać - zależnie od układu siedzeń - od 525 do 853 pasażerów.

mjc/ec/aq