Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Giełda, urząd celny, skarbówka. Alarmy bombowe w urzędach

Warszawa

TVN 24Ewakuowano m.in. budynek Giełdy Papierów Wartościowych

Budynek Giełdy Papierów Wartościowych, Pierwszy Urząd Celny i Izba Celna w Warszawie zostały ewakuowane w związku z informacją o podłożonym ładunku wybuchowym. Podobne zgłoszenia - jak informuje policja - otrzymało ponad 50 instytucji na terenie garnizonu Warszawa. Reporterzy Kontaktu 24 donoszą, że takie zdarzenia występują w poniedziałek w całym kraju.

Czytaj na tvn24.pl.

- Mieliśmy alarmy dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa w niektórych instytucjach w Warszawie. W budynku Giełdy Papierów Wartościowych, Pierwszego Urzędu Celnego przy al. Krakowskiej i Izbie Celnej przy ul. Postępu prowadzone są działania pirotechniczne i ewakuacja. Poza tym [ewakuacja jest też prowadzona] w Wołominie i w Nowym Dworze Mazowieckim w budynkach starostw powiatowych i urzędów skarbowych - mówi Edyta Adamus z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji. - Przed godz. 10.00 mieliśmy zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego w budynku Sądu Rejonowego przy Marszałkowskiej. Zabezpieczamy teren, swoje działania prowadzi tam policja – dodaje Nikodem Kiełbowicz z zespołu prasowego straży pożarnej.

- W sumie 54 instytucje na terenie garnizonu Warszawa dostały takiego maila – wyjaśnia Edyta Adamus z zespołu prasowego KSP.

Iława, Inowrocław, Kraków

Jak donoszą na Kontakt 24 internauci, informacje o podłożonym ładunku wybuchowym otrzymały dziś instytucja także w innych miastach, m.in. w Iławie, Inowrocławiu i Krakowie.

- Przed godziną 8 policja dostała zgłoszenie o mailach wysłanych do urzędu skarbowego, sądu rejonowego i prokuratury rejonowej z informacją o podłożonym ładunku wybuchowym. Trwa sprawdzanie pirotechniczne budynków, na razie nie ma decyzji o ewakuacji - poinformował asp. Tomasz Marszałek z Komendy Powiatowej Policji w Iławie (warmińsko-mazurskie).Z kolei Izabella Drobniecka, oficer prasowa KPP w Inowrocławiu (kujawsko-pomorskie), powiedziała nam, że policjanci dostali sygnał o podłożonym ładunku w urzędzie skarbowym w Inowrocławiu. Tam także trwa sprawdzanie. Na razie nie ma decyzji o ewakuacji.

Sprawdzanie budynków

Sprawdzony został także Urząd Skarbowy w Krakowie przy ul. Krowoderskich Zuchów oraz Sąd Okręgowy w Krakowie. Żadnego ładunku nie znaleziono, nie było ewakuacji. Elżbieta Znachowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie powiedziała, ze w Limanowej takie zgłoszenia były w Urzędzie Skarbowym i Sądzie Rejonowym. Budynki zostały sprawdzone. Ewakuacji nie zarządzono. W Tarnowie mail z pogróżką dotarł do I Urzędu Skarbowego przy ul. Lwowskiej. Trwa sprawdzanie, petenci nie są wpuszczani, ale nie ma ewakuacji.

Jak dodała Znachowska, prawdopodobnie wszystkie urzędy skarbowe w kraju dostały mail z informacją o podłożonym ładunku wybuchowym.

Grożą wysokie kary

Za zawiadomienie o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu, wiedząc, że ono nie istnieje, grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

kde//rzw