Ghelamco: Teatr Żydowski może grać dalej, jeśli usunie zagrożenie

Najnowsze

mat. prasoweWizualizacja biurowca, w którym znajdzie się teatr

Firma Ghelamco wydała oświadczenie w sprawie Teatru Żydowskiego. Instytucja nie zostanie zamknięta, lecz przeniesiona do nowego obiektu, który powstanie w miejsce obecnej siedziby przy pl. Grzybowskim. Deweloper podtrzymuje jednak twierdzenia o złym stanie technicznym budynku i apeluje o wstrzymanie spektakli.

- Nigdy nie zamierzaliśmy zamykać Teatru! Nie wzywamy również Teatru do natychmiastowego opuszczenia jego siedziby. Stanowczo i zdecydowanie zaprzeczamy tego typu nieprawdziwym informacjom, które pojawiają się w niektórych mediach - stwierdził Damian Woźniak, członek zarządu Ghelamco Poland.

Budynek "stwarza zagrożenie"

Firma jest właścicielem budynku przy placu Grzybowskim, gdzie mieści się Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Teatr Żydowski. W piątek zarząd Ghelamco wezwał placówkę do wstrzymania działalności ze względu na zły stan techniczny budynku. Zdaniem inwestora, stwarza on potencjalne zagrożenie dla pracowników i gości teatru.

W środę Ghelamco wysłało kolejne oświadczenie, w którym łagodzi i precyzuje swoje stanowisko. Tym razem firma podkreśla, że wspomniane wstrzymanie działalności ma potrwać tylko do momentu usunięcia zagrożeń. Potem teatr może funkcjonować dalej w obecnym budynku. Do czasu wybudowania nowego obiektu.

Informacje o tym, że deweloper planuje zburzenie budynku, w którym znajduje się teatr, nie jest nowa. Pisaliśmy o tym już w 2012 roku. W jego miejscu Ghelamco planuje budowę nowego, 80-metrowego biurowca, do którego Teatr Żydowski zostanie przeniesiony.

Czytaj więcej: Teatr Żydowski do rozbiórki. Nowy zmieści się w wieżowcu.

– Instytucja nie przestanie istnieć, a jej adresem pozostanie Plac Grzybowski tak długo, jak długo będą chcieć tego jej władze. Umowę w nowym obiekcie zaplanowaliśmy na kilkadziesiąt lat – dodaje Woźniak.

Inwestor ma zamiar przeprowadzić prace tak, aby teatr mógł grać bez żadnej przerwy.

Teatr zapowiada: będziemy grać dalej

Kiedy nowa siedziba będzie gotowa? Konkretnego terminu nie ma. Jak informuje Ghelamco, firma jest w stanie postawić biurowiec w ciągu 18-24 miesięcy od momentu otrzymania pozwolenia na budowę.

W piątek dyrektor Teatru Żydowskiego wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że placówka nie zamierza wstrzymać działalności. "Jesteśmy bardzo zdziwieni zaistniałą sytuacją. Ze szczegółowymi dokumentami zapoznamy się wnikliwie w możliwie najkrótszym czasie. Dotychczas nie mieliśmy sygnałów ze strony właściciela budynku, firmy Ghelamco, jakoby sytuacja wymagała natychmiastowego działania" – przekonywała dyrektor Gołda Tencer.

Jak zapewniają pracownicy teatru, dyrektor do dziś pozostaje przy swoim stanowisku. Zespół prasowy przypomina też, że żadnej decyzji w tej sprawie nie podjął też Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wstępna, koncepcyjna wizualizacja projektu teatru. Wieżowiec "ukrywa się" za drzewemmateriały inwestora

kw/r

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe