Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Gęsiarka" wróciła do Pałacu

Warszawa

| TVN 24"Gęsiarka" znów w Pałacu Prezydenckim

- Chciałbym poinformować, że po wielu perypetiach i długim okresie oczekiwania wróciła do nas "Gęsiarka", obraz, który zaginął w tajemniczych okolicznościach wiosną ubiegłego roku - przekazał w sobotę Marek Magierowski, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.

Pod koniec września 2015 r. Kancelaria Prezydenta RP zawiadomiła prokuraturę, że w okresie prezydentury Bronisława Komorowskiego zaginęły dwa obrazy olejne: "Gęsiarka" Romana Kochanowskiego i "Bydło na pastwisku" nieustalonego malarza. A także rzeźba rycerza na podstawie marmurowej oraz miniwieża stereo produkcji japońskiej. Braki stwierdzono na podstawie spisu inwentaryzacyjnego z kwietnia 2014 r.

Znaleziona w domu aukcyjnym

Obraz został zabezpieczony przez policję w październiku 2015 r. w domu aukcyjnym, który w czerwcu sprzedał go po tym, jak w kwietniu trafił do komisu. Media podawały, że osoba, która go kupiła na aukcji, zwróciła obraz domowi aukcyjnemu. Zarzut paserstwa w związku ze sprawą kradzieży usłyszał były kelner z Kancelarii Prezydenta RP.

Powrót "Gęsiarki"

W sobotę Marek Magierowski, rzecznik prasowy prezydenta poinformował, że "po wielu perypetiach i długim okresie oczekiwania" obraz wrócił do Pałacu Prezydenckiego.

- Bardzo się cieszymy, że "Gęsiarka" jest znów z nami - podkreślił. - Zawisła w nieco innym miejscu niż poprzednio. Jestem przekonany, że będzie tutaj bezpieczna - dodał. Jak zauważył, wciąż nie udało się odnaleźć innego dzieła, "Bydła na pastwisku".

- Poszukiwania trwają. Jesteśmy zadowoleni chociaż z tego faktu, że "Gęsiarka" jest znowu w Pałacu Prezydenckim - zaznaczył.

"Gęsiarka" Romana Kochanowskiego
| TVN 24

Roman Kochanowski namalował "Gęsiarkę" w 1881 r.