Generał Ścibor-Rylski oddał hołd powstańcom. "Jesteśmy dumni"

Warszawa

TVN24Przemówienie Bronisława Komorowskiego

Jan Rodowicz Anoda, Andrzej Romocki, Jan Romocki i Józef Szczepański znaleźli się wśród odznaczonych Krzyżami Srebrnymi orderu Virtuti Militari. Odznaczenia wręczył prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji obchodów 68. rocznicy Powstania Warszawskiego.

- Spotkania z bezpośrednimi uczestnikami Powstania to jest wielkie przesłanie współczesnego patriotyzmu, szacunku do współczesnego państwa Polskiego i do tradycji, ale i potrzeb naszej ojczyzny i za tę lekcję serdecznie dziękuję - powiedział Bronisław Komorowski, prezydent Polski.

Podkreślił również, że gdzieś jest element łączący przeszłość z przyszłością, o który trzeba dbać.

Prezydent Komorowski o wręczonych odznaczeniach
TVN24

Ogromne zasługi dla pamięci o Powstaniu

Wcześniej prezydent wręczył powstańcom odznaczenia państwowe. Wśród odznaczonych Krzyżami Srebrnymi Orderu Virtuti Militari przyznanymi podczas Powstania Warszawskiego znaleźli się: Jan Rodowicz Anoda, Andrzej Romocki, Jan Romocki, Józef Szczepański, Teofil Budzanowski, Władysław Cieplak, Jan Jaworowski, Józef Kaczmarek, Jerzy Kamiński, Stanisław Leopold, Andrzej Łukoski, Andrzej Makólski, Tadeusz Rdzanek, Zofia Rościszewska, Janusz Sobolewski i Bronisław Wilewski.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono Bogdana Celińskiego, Włodzimierza Leo i Zbigniewa Leo. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznano: Annie Eriksson, Henrykowi Kończykowskiemu, Tadeuszowi Marchajowi, Jakubowi Nowakowskiemu, Barbarze Suradze, Piotrowi Waroczewskiemu i Danucie Winiarskiej. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Irena Lubańska, Jerzy Lubański i Kamila Łagida oraz pośmiertnie Krystyna Mieczkowska. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono za wybitne zasługi w działalności naukowo-edukacyjnej i za osiągnięcia w pracy twórczej Barbarę Wachowicz-Napiórkowską. Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego otrzymali: Rafał Borycki, Mariusz Denst, Hubert Dobaczewski, Maciej Dzierżanowski, Michał Jastrzębski, Jakub Pokorski i Filip Różański.

- W imieniu Polski wręczałem najważniejsze, najpiękniejsze i owiane wspaniałą legendą odznaczenia bojowe orderu Virtuti Militari. Odznaczone osoby mają ogromne zasługi dla utrzymania pamięciu o Powstaniu Warszawskim, dla utrzymania Polskiej pamięci o naszym heroicznym wysiłku - stwierdził prezydent.

"Jesteśmy dumni"

Do pielęgnowania pamięci o Powstaniu zachęcał również generał Zbigniew Ścibor-Rylski. - Młode pokolenie, które przyjdzie po nas niech w zadumie pomyśli o swoich dziadkach i pradziadkach, którzy walczyli o oddali swoje życie - mówił.

- Jesteśmy dumni, że w chwilach tak ciężkich stanęliśmy ochotniczo do walki, nie licząc na żadne korzyści osobiste - mówił prezes Związku Powstańców Warszawskich.

Ścibor-Rylski dodał także, że ma nadzieję, że powstańcy spotkają się podczas kolejnych rocznic. - 70. rocznica jest tuż, tuż. Jeszcze 69. i będzie 70. rocznica i musimy dotrwać - powiedział do zgromadzonych powstańców.

Mówi generał Zbigniew Ścibor-Rylski
TVN24

"Świadectwo patriotyzmu"

W uroczystościach wzięła udział także Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, która złożyła kwiaty pod pomnikiem poświęconym ludności cywilnej Warszawy.

- Spotykam się tu z ludźmi, którzy dla wolności swojego miasta dali najwyższe świadectwo patriotyzmu i odwagi, a ich oddanie poświadczają wyryte na murze pamięci nazwiska kilkunastu tysięcy poległych - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy dodała, że to już 22. obchody rocznicy wybuchu powstania obchodzone w wolnej Polsce. - Licznie uczestniczą w tych obchodach młodzi. Wasze - dosłownie i w przenośni - wnuki i prawnuki – dodała.

Przemówienie prezydent Warszawa, Hanny Gronkiewicz-Waltz
TVN24

Oficjalne obchodu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbywają się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego.

Główne uroczystości odbędą się 1 sierpnia. CZYTAJ WIĘCEJ

Heroiczna walka

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

bf/par

Related content