Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Gdzie staną pomniki smoleńskie? Sasin: powiemy o nowej koncepcji

  TVN Warszawa

  Fakty TVN"Zmiana planów"

  - Mamy pewien problem z pomnikami Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej, jeśli chodzi o relacje z warszawskim samorządem – powiedział w Radiu Zet Jacek Sasin, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

  Podczas porannej audycji odpowiadał na pytania związane z lokalizacją monumentów.

  "Są przyległe tereny"

  Mówił, że nie widzi możliwości, by znalazły się one na Krakowskim Przedmieściu. - Nie staną one na placu Piłsudskiego, ale są przyległe tereny, które można w tym kontekście rozważyć. Bierzemy pod uwagę obszary w bezpośredniej bliskości placu, które są godne, by właśnie tam powstały te pomniki – mówi stwierdził w radiu. Jego zdaniem nie ma co brać pod uwagę lokalizacji wskazanych przez stołeczny ratusz. Przekonywał, że samorząd nie wykazuje dobrej woli w tej sprawie. I zaznaczył, że nie dostał żadnego pozytywnego sygnału od Hanny Gronkiewicz-Waltz. - W najbliższym czasie będziemy mogli poinformować o nowej koncepcji, jeśli chodzi o lokalizację – zapowiedział gość Radia ZET.

  Sasin dodał, że może nie zostać dotrzymany planowany termin budowy, czyli 10 kwietnia tego roku. - Bardzo byśmy chcieli, by pomniki upamiętniające pojawiły się 10 kwietnia, ale może się okazać, że wtedy dopiero zaczniemy ich budowę. Nie wykluczam, że będzie to jakaś forma wmurowania kamienia węgielnego - tłumaczył polityk partii rządzącej. Już w listopadzie ubiegłego roku podczas miesięcznicy smoleńskiej Jarosław Kaczyński mówił, że "być może będą pewne zmiany dotyczące miejsca pomników upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej i prezydenta Lecha Kaczyńskiego".

  Dwa pomniki

  Jak pisaliśmy w październiku, wybrano projekty pomników ofiar katastrofy smoleńskiej i Lecha Kaczyńskiego. Ten pierwszy ma kształt trójkąta, przypominającego statecznik samolotu, na którym znalazły się nazwiska ofiar katastrofy. Jego podstawa ma być podświetlona. Monument zaplanowano w północnej części skweru imienia księdza Jana Twardowskiego, przy Karowej. Jeśli chodzi zaś o projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego, komitet wyróżnił projekt przygotowany przez Stanisława Szwechowicza oraz Jana Raniszewskiego. Przedstawia on idącego Kaczyńskiego, przebijającego mury. Miał stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.

  ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA POMNIKI SMOLEŃSKIE:

  ran/r

  Najlepszy projekt pomnika Lecha KaczyńskiegoTVN24
  wideo 2/3