WYBORY
  • Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.
  • W Warszawie KO dostała 42,05 %, PiS - 27,49 %, SLD - 18,19 %, Konfederacja - 7,51 %, PSL - 4,75 %.
  • Frekwencja wyniosła 77,07 % uprawnionych. Najwyższa była na Wilanowie - 85,24 %. Najniższa na Pradze Północ - 68,41 %.

Gdzie pieluchę, gdzie karton po mleku? Kłopotliwa segregacja

Warszawa

Marcin Gula / tvnwarszawa.plJak segregować śmieci? Pytamy warszawiaków

Odpowiedzi na pytanie "jak segregować śmieci?" na próżno szukać w najnowszym spocie informacyjnym stołecznego ratusza. Tymczasem warszawiacy mają z tym spory problem.

Zapytaliśmy mieszkańców stolicy m.in. gdzie wyrzucić karton po mleku? – Chyba do papieru? Chociaż tam w środku jest folia, to może jednak do plastiku - odpowiadali najczęściej. Sporo kłopotów mieli też z pytaniami o pieluchy, opakowanie po jogurcie, czy silikonowym żwirkiem po kocie.

Konkretów brak

Praktycznych porad na ten temat mieszkańcy nie znajdą w listach, które wysyła do nich prezydent stolicy.

Nie ma ich także w najnowszym spocie z prezydent miasta w roli głównej. Hanna Gronkiewicz-Waltz apeluje w nim do mieszkańców, żeby pilnowali, czy nowy system odbioru odpadów działa prawidłowo i zgłaszali każdą, nawet drobną wątpliwość.

Zobacz spot:

Prezydent o odbieraniu śmieci
Gronkiewicz-Waltz / facebook

"Będą kolejne filmy"

- W pierwszym filmie skupiliśmy się na pytaniach, które najczęściej do nas docierają, a więc: gdzie i kiedy złożyć deklarację śmieciową, gdzie zapłacić opłatę śmieciową i jak działa nowy system – przekonuje Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza.

Jak dodaje, miasto za wyprodukowanie dwóch wersji filmu zapłaciło 8 tys. zł.

Ile będzie kosztować cała kampania informacyjna dot. śmieci, na razie rzeczniczka nie jest w stanie odpowiedzieć. Ale zapowiada, że na pewno pojawią się kolejne filmy.

Na razie tylko dwa pojemniki

Rzeczniczka zwraca uwagę, że na razie w stolicy obowiązuje stary system segregacji. – Mamy tylko dwa pojemniki. Jeden na śmieci suche (segregowane) i drugi na śmieci mokre. Dopiero po nowym roku, prawdopodobnie od 1 lutego, w nowym systemie dojdzie trzeci pojemnik, tylko na szkło – tłumaczy.

Po szczegółowe informacje także na temat segregacji odsyła na stronę internetową poświęconą zmianom w systemie gospodarowania odpadami.

Owszem, mieszkańcy znajdą tam informacje o opłatach, gdzie oddać sprzęt elektroniczny, a nawet jak kompostować odpady. Jednak praktycznych porad na temat segregacji odpadów nie mogliśmy się doszukać.

O segregacji mówi Agnieszka Kłąb, rzeczniczka stołecznego ratusza
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

Praktyczne porady

Więcej udało się dowiedzieć Marcie Klos, reporterce TVN24 w Zakładzie Odzysku Surowców Wtórnych firmy zajmującej się odbiorem śmieci.

- Opakowanie po mleku składa się z różnych surowców, mamy tu papier, folię i aluminium, więc powinno trafić do odpadów "innych" – tłumaczy Paweł Połonecki z firmy Byś.

Jak dodaje, z butelek plastikowych nie trzeba zdejmować etykietek, zajmuje się tym specjalna firma. Oczywiście wcześniej trzeba zdjąć zakrętkę.

Podobnie wygląda sytuacja ze słoikami. – Nakrętka powinno trafić do metali, a sam słoik powinno się umyć w środku i wrzucić do szkła - radzi.

- Absolutnie nie powinno się wyrzucać ubrań, do tego są specjalne pojemniki – apeluje Połonecki.

Jak segregować odpady?
TVN24
Po co segregować śmieci?
TVN24

320 kilo szkła w 10 godzin

Jak ważna jest segregacja śmieci, widać najlepiej na przykładzie szkła.

– Maszyny nie są w stanie wychwycić szkła i pracownicy muszą to robić ręcznie. Najgorzej jest z potłuczonym szkłem, potrafi zniszczyć taśmę. To generuje dodatkowe koszta – zwraca uwagę jeden z pracowników zakładu.

W 10 godzin jedna osoba potrafi wybrać 320 kg szkła.

System przejściowy

Od środy w Warszawie obowiązuje nowy system odbioru odpadów. Po unieważnionym przetargu na wybór firmy, która miała się zająć wywozem śmieci, wprowadzony został system pomostowy. Na razie za wywóz odpowiedzialne są te same firmy, które zajmowały się tym dotychczas.

Jak to działa w domach wielorodzinnych - sprawdź.

Jak to działa w domach jednorodzinnych - sprawdź.

W trakcie trwania programu pomostowego mieszkańcy Warszawy będą płacić miastu, a ratusz ma z pobieranej opłaty śmieciowej opłacać faktury za odbiór śmieci. Rachunki za wykonaną usługę firmy mają kierować bezpośrednio do władz Warszawy.

Infolinia śmieciowa: 800 70 70 47.

Tak wygląda sortowanie śmieci
TVN24

Paweł Radziszewski/mz