Gdzie nie zaparkujesz w czasie wizyty Obamy

Warszawa

Zamknięty na kilka godzin dojazd do lotniska, zakazy parkowania, utrudnienia w ruchu i komunikacja miejska na objazdach. Od czwartku mieszkańcy stolicy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami w związku z wizytą prezydenta USA oraz spotkaniu prezydentów Europy Środkowo-Wschodniej.

Zaproszone przez polskiego prezydenta głowy państw środkowoeuropejskich będą w Warszawie od czwartku do soboty (26-28 maja). Żeby zapewnić ważnym gościom bezpieczeństwo i sprawne przejazdy, na kilka dni ruch i parkowanie w mieście będą objęte poważnymi ograniczeniami.

26-28 maja – czasowe wyłączenia

Czasowe wyłączenia z ruchu na trasach dojazdowych z lotniska Okęcie do centrum Warszawy. W miejscach tych ograniczona zostanie również możliwość parkowania. Bardzo poważne ograniczenia spodziewane są także na całym Trakcie Królewskim. Na ulicach położonych w jego okolicach wprowadzone zostaną także zakazy zatrzymywania się i postoju.

27 maja – wstrzymanie ruchu pieszego

Z ruchu pieszego w całości wyłączona zostanie także wschodnia część placu Zamkowego od kolumny Zygmunta do Zamku Królewskiego oraz ul. Krakowskie Przedmieście obustronnie, na odcinku od ul. Ossolińskich do skweru Hoovera.

27-29 maja – całkowite wyłączenie i ograniczenia

Ulica Krakowskie Przedmieście będzie wyłączona z możliwości przejazdu, aż do niedzieli, 29 maja. Ograniczeń można spodziewać się także na ulicach w obszarze Starego i Nowego Miasta, a także na ul. Bonifraterskiej oraz Anielewicza. Duże utrudnienia spodziewane są także w okolicach Dworca Centralnego w Warszawie i na Al. Jerozolimskich.

Zakazy parkowania

Lista ulic, na których zostaną wprowadzone zakazy parkowania w dniach 27-28 maja:

- ul. Żwirki i Wigury w okolicach ul. Pruszkowskiej oraz Miecznikowa,

- ul. Anielewicza, Karmelicka, Lewartowskiego, Zamenhofa,

- ul.Belwederska przy Belwederze, skwer Giedroycia przy pomniku J. Piłsudskiego

- Krakowskie Przedmieście – na odcinku: Królewska - Senatorska, ul. Karowa na odcinku: Wiadukt Markiewicza - Browarna, Tokarzewskiego - Karaszewicza, Królewska,

- okolice hotelu Hyatt - ul. Spacerowa na odcinku Belwederska - droga wewnętrzna hotelu, ul. Belwederska na odcinku Gagarina – Lądowa,

- Al. Jerozolimskie na odcinku ul. Chałubińskiego - E.Plater, ul. E.Plater na odcinku Al. Jerozolimskie - Nowogrodzka, ul. Nowogrodzka na odcinku E.Plater - Chałubińskiego, ul. Chałubińskiego na odcinku Nowogrodzka - Al. Jerozolimskie,

- plac Zamkowy, Podwale, Senatorska, Kapitulna, Dziekania, Kanonia, Jezuicka, Celna, Brzozowa, Boleść, Grodzka, Bugaj, ul. Bonifraterska, Długa na odcinku Miodowa - Kilińskiego, Kilińskiego, plac Krasińskich,

- ul. Wierzbowa (zatoka postojowa),

- pl. Trzech Krzyży na odc. Nowy Świat - Bracka oraz parking przy ul. Brackiej,

- ul. Wiśniowa na odcinku Rakowiecka - Narbutta (28 maja)

"Może się jeszcze zmienić"

Jak zapowiada urząd miasta, w najbliższych dniach lista spodziewanych utrudnień na czas prezydenckiego zjazdu może się jeszcze powiększyć. Już teraz wiadomo, że zmiany czekają także komunikację publiczną w obszarze centrum miasta.

Na razie ani biuro prasowe urzędu miasta, ani BOR nie podają informacji, w jakim stopniu utrudnienia będa dotyczyć mieszkanców obszarów objętych ograniczeniem parkowania.

Śluby bez przeszkód

Tych wszystkich, którzy w dniach spotkania prezydentów zamierzali uczestniczyć w uroczystościach ślubnych w Pałacu Ślubów BOR i Urząd Stanu Cywilnego uspokaja, że będa mogli bez przeszkód dotrzeć na miejsce. Pracownicy USC przy pl. Zamkowym udzielą zainteresowanym szczegółowych wskazówek na temat dojazdu.

js/par