Gdzie jest tęcza?

Tęcza po jednym z pożarówtvnwraszawa.pl

Mówiło się, że trafi przed Zamek Ujazdowski, ale ostatecznie ją rozebrano, a kwiaty rozdano. Po tęczy z placu Zbawiciela zostały zdjęcia i filmy, ale także słowa autorki, że być może instalacja kiedyś wróci. Póki co instalację będzie można powspominać na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej.

Stała na placu Zbawiciela do sierpnia ubiegłego roku – budziła entuzjazm jednych i niechęć innych. Kilka razy ją podpalono. W końcu zniknęła i słuch o niej zaginął. Wiele osób zapewne zastanawia się: co się stało z tęczą?

Rozważali przeniesienie

Jeszcze przed likwidacją instalacji docierały do mieszkańców informacje, że trafi przed jedną z instytucji kultury. - Z informacji, jakie posiadam, wynika, że Instytut Adama Mickiewicza jako jedną z lokalizacji bierze pod uwagę teren przed Centrum Sztuki Współczesnej – mówił Jarosław Jóźwiak, ówczesny wiceprezydentem Warszawy odpowiedzialny m.in. za kulturę. Ale władze Instytutu Adama Mickiewicza, do którego tęcza należała, przez kilka miesięcy nie podawały, co stanie się z instalacją. Przekonywały, że potrzebny jest jej remont zanim pojawi się w nowym miejscu. Aż w końcu przyszedł dzień, a właściwie noc, demontażu. Fizycznie tęcza przestała istnieć - została rozebrana na czynniki pierwsze. Kwiaty, podczas pożegnania z tęczą, jej autorka – Julita Wójcik – rozdała warszawiakom. Szkielet zutylizowano.

Z planów przeniesienia instalacji nic nie wyszło. Okazało się, że tęcza trafi do CSW, ale… tylko jako koncepcja. Ogłoszono to rok temu. Postanowiliśmy spytać autorkę i Centrum Sztuki Współczesnej, co dalej. "Koncepcja Tęczy może być wykorzystana tylko i wyłącznie przy mojej współpracy" – napisała w mailu do naszej redakcji Julita Wójcik. I dodała ogólnie: "niewykluczone, że instalacja wróci, ale nie ma aktualnych planów w tej sprawie".

Będzie wystawa

CSW też nie planuje wystawienia tęczy przed swoją siedzibą. Ale ma inny pomysł.

"W najbliższym czasie kuratorzy Zamku Ujazdowskiego Ewa Gorządek i Stach Szabłowski planują przypomnieć o "Tęczy" w 2017 roku, w ramach wystawy "Późna polskość". Projekt ten poświęcony będzie formom polskiej tożsamości po 1989 r., a "Tęcza" Julity Wójcik zostanie przywołana jako jedna z realizacji, które w ostatnich 25 latach odegrały istotną rolę w przemianach zachodzących na narodowym polu symbolicznym" – poinformowało tvnwarszawa.pl CSW. "Gorządek i Szabłowski zamierzają przypomnieć historię "Tęczy" oraz dyskusję wokół niej, a także zastanowić się nad reakcjami społecznymi, jakie wywołała. Nad formą tej prezentacji kuratorzy pracują razem z autorką. Rozważają zarówno formy dokumentacyjne, jak i użycie fragmentów lub elementów konstrukcyjnych instalacji z placu Zbawiciela w charakterze wystawowego artefaktu" – czytamy dalej w oświadczeniu. Wiadomo jednak, że nie biorą pod uwagę rekonstrukcji tęczy w pełnej wersji.

Tak wyglądało pożegnanie z tęczą na pl. Zbawiciela:

Pożegnalne zdjęcia z tęczą
Pożegnalne zdjęcia z tęcząArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ran/mś/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwraszawa.pl

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl