Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Gdzie jest poranny korek? Oni Wam to wyśpiewają

Warszawa

Wygłupy to znak rozpoznawczy porannej audycji Radia KampusDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Wiadomości drogowe nie muszą być nudne. Z takiego założenia wyszła dwójka prowadzących poranną audycję w studenckim Radiu Kampus. Pablo 27 i Diego Cichy Don informują słuchaczy o utrudnieniach rapując nazwy zakorkowanych ulic.

ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ NA STRONIE DZIEŃ DOBRY TVN

Mowa o audycji, której można posłuchać na antenie radia Kampus w środy, między 7 a 10. W poniedziałek Pablo i Diego byli gośćmi Dzień Dobry TVN.

Pytani o to, skąd pomysł na nietypową audycję, odpowiadają, że chcieli to zrobić po swojemu, a radio w Polsce jest dosyć nudne i schematyczne. - Mamy coś do powiedzenia i chcemy to robić w sposób naturalny i bliski rzeczywistości, mówiąc tak jak się rozmawia ze znajomymi - tłumaczy Pablo 27.

- Nie zarobiłem jeszcze taczki pieniędzy. Czuję się amatorem-pasjonatem - mówi o sobie prowadzący Pablo 27, tak naprawdę Paweł Szawczukiewicz.

Drugi prowadzący to Diego Cichy Don, czyli Rafał Kłoczko. - Dla nas wynagrodzeniem jest to, że robimy program, który uważamy, że ma sens, jest fajny i coś z tego wynika - wyjaśnia.

Z muzyką związani od dawna

Prezenterzy poznali się na scenie muzycznej - Diego jest wokalistą Zjednoczenie Sound System, a Pablo rozkręcał imprezy ze składem Dancehall Masakr-Rah.

- Był taki moment, że zmęczyło mnie śpiewanie. Spotkaliśmy się przypadkiem w radiu, jako goście i zaczęliśmy zastanawiać się czy może warto byłoby zrobić z tego coś więcej - wyjaśnia Diego. - Zaproponowaliśmy Wojtkowi Rodkowi, który jest szefem Radia Kampus. On się zainteresował i jakoś to poszło - dodaje.

Zdradzają, że wybór utworu do śpiewania o korkach to spora trudność. Podobnie jak zaśpiewanie nazw niektórych ulic.

- Mamy zawsze problem z nazwą Ronda Szczepańskiego Ziutka - wyznaje Diego. - A jeśli chodzi o dobór muzyki, to często prosimy naszych słuchaczy o to, aby pisali o czym mamy śpiewać i z jakim podkładem. Dostajemy listę 20 piosenek i wybieramy na bieżąco - dodaje Diego.

Luźny styl audycji

Dziennikarze chwalą się, że o korkach potrafią zaśpiewać do wszystkiego. - Diego jest całkiem niezłym freestylerem, czyli człowiekiem, który, jak mu się odpali jakiś podkład muzyczny, to potrafi tak to poukładać, żeby się rymowało i miało sens - tłumaczy Pablo 27.

Choć - jak zdradza Diego - pomyłki nie są problemem, bo słuchacze uwielbiają pomyłki. - Jeśli nagle coś się nie rymuje to plus - mówi Diego.

Pytani czy w radiu akademickim można sobie pozwolić na więcej luzu, odpowiadają, że ogólnie w mediach teraz można sobie pozwolić na więcej. - Na przykład poranne programy w Nowym Jorku też są prowadzone w luźnej atmosferze bez okrągłych zdań i "ą ę" - wyjaśnia Pablo. - Jeśli coś nie wyjdzie to nie tuszujemy tego nerwowo. Tacy jesteśmy i chlubimy się tym, że jesteśmy ludźmi i zachowujemy się tak jak ludzie - dodaje.

Idealne miejsce dla początkujących

Do Radia Kampus na wydziale Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim zgłaszają się studenci, którzy chcą zdobyć doświadczenie. - Przychodzą do nas studenci różnych kierunków i różnych uczelni. Tutaj mogą się uczyć wszystkiego od podstaw, w ramach wolontariatu - mówi Piotr Topoliński, dziennikarz radia Kampus. - To nie jest zabawa w radio, działamy na poważnie. Jedyne czym się możemy bawić, to słowo lub forma - dodaje.

Studenci doceniają to miejsce, bo mogą nauczyć się warsztatu od starszych kolegów dziennikarzy.

- Taka rozgłośnia jest niesamowitym, praktycznym doświadczeniem, którego studenci nie nabędą nigdzie indziej - mówi Dariusz Tworzydło, medioznawca. - Robią to w stylu, który pasuje młodym ludziom i ci młodzi słuchacze, do których adresowane są audycje, często mówią, że to jest radio właśnie dla nich - dodaje.

W badaniach słuchalności radio Kampus jest prawie na końcu. Walczy jednak z rozgłośniami, które z mają i większy budżet i bardziej doświadczoną kadrę.

mp/r