Gdzie jest Legia z tamtych lat?

Warszawa

17 lat temu przy Łazienkowskiej

17 lat temu przy Łazienkowskiej Legia odniosła historyczne, pierwsze w historii polskiej piłki zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Co dzieje się z bohaterami tamtego spotkania?

W bramce stanął Maciej Szczęsny. Potem został mistrzem Polski z Widzewem, stołeczną Polonią i krakowską Wisłą.

Dziś szkoli bramkarzy Korony Kielce. Często gości w telewizji jako ekspert. Przez kibiców Legii nielubiany, w przeciwieństwie do jego syna Wojciecha, golkipera Arsenalu.

Obrońca u SmudyW obronie Pawał Janas (potem m.in selekcjoner reprezentacji, obecnie bez pracy) wystawił trzech piłkarzy: Marka Jóźwiaka, Jacka Zielińskiego i Krzysztofa Ratajczyka. Z Legią wciąż związany jest tylko ten pierwszy. Popularny "Beret" rok po występie w LM odszedł z Łazienkowskiej, ale wrócił w 2001 roku. Cztery lata później zakończył tam karierę. Był dyrektorem sportowym, a obecnie pełni funkcję dyrektora wykonawczego ds. transferów.Zieliński po zakończeniu kariery (oczywiście w Legii) "poszedł w trenerkę". Prowadził klub z Łazienkowskiej, ale też Koronę Kielce i Lechię Gdańsk. Był asystentem Franciszka Smudy. Po Euro 2012 odszedł razem z nim. Ratajczyk po występach w Lidze Mistrzów wyjechał do Austrii. W 2003 roku, z Austrią Wiedeń, został mistrzem kraju. Teraz gra amatorsko w polonijnym klubie z Wiednia.

Pisz chce wrócić do "trenerki"

Pomoc Janas złożył z pięciu piłkarzy, choć dwóch z nich udzielało się też w defensywie - Jacek Bednarz (obecnie wicedyrektor krakowskiej Wisły) i Zbigniew Mandziejewicz (osiadł na Dolnym Śląsku, działacz tamtejszego związku piłkarskiego). Rozgrywał z Rosenborgiem Leszek Pisz. Po zakończeniu kariery szkolił młodzież w rodzinnej Dębicy, obecnie jest bezrobotny. - Jeżdżę po Polsce, spotykam się z kolegami z Legii. Gramy w oldbojach. Chcę wrócić do "trenerki" - mówi w rozmowie z tvn24.pl.W środku grali też Tomasz Wieszczycki (w zeszłym sezonie próbował sił jako trener ŁKS-u, karierę w ekstraklasie kończył w grodziskim Groclinie) i Grzegorz Lewandowski. Przebojowy skrzydłowy karierę zakończył dopiero w 2011 roku, w barwach Sławy Sławno.

Napastnik objeżdża światW ataku zagrali Andrzej Kubica i Ryszard Staniek. Tego pierwszego w 1996 roku w Legii już nie było - rozpoczął "objazd" całej Europy i nie tylko. Grał w Belgii, Francji, Japonii i Izraelu. Potem wrócił do Górnika Łęczna. Obecnie prowadzi firmę consultingową.Ryszard Staniek karierę zakończył w 2006 roku. Próbuje sił jako trener. Był asystentem Ryszarda Wieczorka w Odrze Wodzisław, ostatnio trenował Cukrownika Chybie.* 13.09. 1995 r. Rosenborg - Legia 4:0 3:1 (0:0)Bramki: Pisz (65., 74), Staniek (69.) - Jakobsen (64. z karnego).Sędziował: A. Poruboiu (Rumunia)Widzów: 12 tys.Skład Legii: Szczęsny - Jóźwiak, Zieliński, Ratajczyk - Lewandowski, Mandziejewicz, Pisz, Wieszczycki (81. Michalski), Bednarz (84. Fedoruk) - Kubica (46. Kucharski), StaniekSkład Rosenborga: Jamtfall - Kvarme , Bragstad, Hoftun, Stensaas - Loken, Strand, Skammelsrud, Soltvedt (79, Heggem), Jakobsen - Iversen (89. Staurvik)