Gdyby oni wybierali w Warszawie, wybory wygrałby Jaki

Najnowsze

Sebastian Kaleta o przyszłości Patryka JakiegoTVN24
wideo 2/6

Sondażowe wyniki nie pozostawiają złudzeń - w Warszawie wygrywa już w pierwszej turze kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Gdyby to zależało od wyborców z wykształceniem podstawowym i zasadniczym, zwyciężyłby kandydat PiS-u Patryk Jaki - wynika z badania Ipsos.

Według Ipsos Patryk Jaki w wyborach na prezydenta miasta stołecznego Warszawy zdobył 30,9 procent., zaś Rafał Trzaskowski - otrzymał 54,1 proc. głosów.

Poparcie podstawowe

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości największym poparciem cieszył się wśród wyborców z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (58,3 proc.) i zasadniczym zawodowym (56,2 proc.). W tych samych grupach Rafał Trzaskowski zdobył kolejno 31 i 32 proc. głosów.

Tak głosowali wyborcy z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnymtvn24.pl

Według danych sondażowych, dokładnie odwrotnie przedstawiała się sytuacja wśród głosujących z wykształceniem wyższym, wśród których Trzaskowski zdobył 61,1 proc., a Jaki zaledwie 22,5 proc. głosów.

Tak głosowali wyborcy z wykształceniem licencjackim i wyższymtvn24.pl

Wyborcy 50 plus

Z sondażu Ipsos wynika również, że na Patryka Jakiego najwięcej głosowało wyborców po 60. roku życia i starszych. Także wielu 50-latków - 38,3 proc. - postanowiło oddać właśnie na niego swój głos.

Tak głosowali wyborcy w wieku 40 - 49 lattvn24.pl

Na kontrkandydata Jakiego najwięcej głosowało osób w wieku 40-49 lat - 63,6 proc.

Tak głosowali wyborcy w wieku 60 lat i więcejtvn24.pl

Jak podaje IPSOS, na Patryka Jakiego głosowali przede wszystkim robotnicy (56,3 proc.), emeryci (44,9 proc.), a także rolnicy (42,4 proc.). Na Jakiego głos oddało 31,1 proc. mężczyzn i 30,7 proc. kobiet biorących udział w wyborach w Warszawie.

Wierny elektorat

Według sondażu IPSOS, warszawscy wyborcy, którzy w 2015 roku poparli Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych pozostali wierni swojej partii. Wśród elektoratu PiS Patryk Jaki uzyskał aż 88,1 proc. głosów. Podobnie sytuacja przedstawia się wśród tych, którzy trzy lata temu w wyborach prezydenckich oddali głos na Andrzeja Dudę - wśród tych wyborców Jaki uzyskał 78,9 proc. poparcia.

ZOBACZ SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

est/i/pm