Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Gazociąg przez Las Młociński: można ograniczyć wycinkę

Warszawa

Razem dla Bielan / FacebookTrasa gazociągu zaproponowana przez społeczników

Budowa gazociągu może pozbawić Las Młociński nawet 1,5 tys. drzew. Aktywiści z Bielan chcą temu zapobiec i proponują nowy przebieg rury. Gaz-System nie mówi "nie".

"Mimo, że planowany przez środek Lasu Młocińskiego gazociąg jest inwestycją priorytetową w skali kraju i przeprowadzany jest specustawą, to nie składamy broni i walczymy o korzystny kompromis dla naszej dzielnicy" - przekonują na swojej stronie członkowie stowarzyszenia Razem Dla Bielan.

Wzdłuż linii energetycznej

Proponują by do budowy gazociągu wykorzystać pozostałości po budowie linii energetycznej. Ich zdaniem rura mogłaby przebiegać od Dziekanowskiej - wzdłuż linii - do skrzyżowania z Estrady. Dalej Estrady aż do ulicyPancerz (na powyższej mapie jest to pkt 2.4).

Następnie - przez teren zalesiony - do przedłużenia ul. Stary Tor i dalej - duktem leśnym do ul. Dziwożony."Być może w tej sposób udałoby się ograniczyć wycinkę drzew" - mają nadzieję społecznicy.Swój pomysł przekazali przedstawicielom spółki Gaz-System podczas dzielnicowej komisji architektury, planowania przestrzennego i ochrony środowiska. "Propozycja ta ma skłonić inwestora do podjęcia analizy czy zaproponowany przebieg jest możliwy pod względem lokalizacyjno-technicznym. Czekamy zatem na opinię jaką wyda Gaz-System" - podsumowują.- Otrzymaliśmy tą propozycję i teraz jest ona przedmiotem naszych analiz. Na razie nie mówimy "nie" - mówi nam krótko Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy firmy Gaz-System.

Gazociąg do 2020 roku

Las i Park Młociński to główne miejsce rekreacji na Bielanach. Mieszkańcy i lokalne władze nie chcą, aby zostało zdegradowane przez ciężki sprzęt i realizowaną inwestycję. O ich obawach pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. - Przez teren dzielnicy zostanie przeciągnięty rurociąg o największej dopuszczalnej przez nasze prawo średnicy 700 milimetrów. Będzie na głębokości 2,5 metra - mówił nam w październiku Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan. Gazociąg jest częścią większej inwestycji, która ma przebiegać na linii Rembelszczyzna - Mory – Wola Karczewska o łącznej długości ok. 120 km. Inwestycja ma być zrealizowana do 2020 roku.

Te drzewa mogłyby pójść pod topór w Lesie Młocińskim:

Będzie wycinka drzew na Bielanach
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Tak wygląda trasa zaproponowana przez inwestora:

Planowany przebieg gazociągu
Google

kw/r