"Gaudeamus" w stolicy. Studenci zaczynają rok akademicki

Warszawa

archiwum TVNStudenci wracają do nauki

Dziś w całym kraju rozpoczyna się rok akademicki 2013/2014. Uroczyste inauguracje odbędą się między innymi na stołecznych uczelniach.

Na Uniwersytecie Warszawskim uroczystość rozpocznie się o godz. 14 w auli im. Adama Mickiewicza, Auditorium Maximum, Krakowskie Przedmieście 26/28. Wykład inauguracyjny pt. "Nie ma bogactwa ponad ludzi – czyli dlaczego bardziej opłaca się śledzić trendy demograficzne niż notowania giełdowe" wygłosi prof. Marek Okólski. Zabrzmi też "Gaudeamus" - pieśń śpiewana w czasie uroczystości studenckich.

Premier na AON

Z kolei w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej o godz. 10 (plac Politechniki 1) zaplanowano m.in. przemówienie rektora i wykład inauguracyjny gen. prof. dr. hab. Stanisława Kozieja pt. "Wdrażanie rekomendacji Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego".

Premier Donald Tusk weźmie udział w inauguracji ranku na Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie o godz. 9.30.

Szkoła Główna Handlowa zaplanowała oficjalny początek na 2 października. O godz. 11:00 w Auli Głównej im. Oskara Langego w gmachu głównym SGH w Warszawie przy al. Niepodległości 162. Wykład inauguracyjny "Systemy innowacji we współczesnej gospodarce światowej" wygłosi dr hab. Marzenna Weresa, prof. SGH.

Inauguracja roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 października o godz. 11 w auli im. Jana Pawła II na terenie kampusu uniwersyteckiego przy ul. Dewajtis 5.

Mniej studentów

W czasie rozpoczynającego się nowego roku akademickiego wiele uczelni odczuje niż demograficzny. W ostatnim roku akademickim studiowało w Polsce ok. 1,67 mln osób. Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że liczba studentów sukcesywnie maleje i w ciągu najbliższej dekady może spaść do 1,25 mln.

Prezydent Bronisław Komorowski powita nowy rok ze studentami z Poznania - czytaj na tvn24.pl.

PAP/ran//mz