Gang zorganizował nielegalny wjazd do Polski blisko 500 cudzoziemcom

Warszawa

archiwumZatrzymano cztery osoby

Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą, która zorganizowała nielegalne przekroczenie polskiej granicy blisko 500 cudzoziemcom, w tym obywatelom Ukrainy, Rosji, Białorusi i Mołdawii - poinformowała Komenda Główna Straży Granicznej.

Czterech obywateli Polski zatrzymano w poniedziałek w jednej z podwarszawskich miejscowości. Akcję przeprowadzili strażnicy graniczni z Bielska-Białej, wspierani przez funkcjonariuszy z Nowego Sącza.

Fałszowali pieczęcie

- Sprawa dotyczy umożliwienia wyłudzenia wiz. Chodzi o około 500 osób, w tym obywateli Ukrainy, którzy na podstawie wiz wyłudzonych poza granicami kraju - w placówkach dyplomatycznych, w konsulatach - zjawiali się na terytorium Unii Europejskiej z naruszeniem procedur - powiedział PAP komendant główny Straży Granicznej Dominik Tracz.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że grupa działała od połowy 2012 roku. - W trakcie trwającego kilka miesięcy śledztwa funkcjonariusze ustalili, że grupa fałszowała pieczęcie powiatowych urzędów pracy, którymi stemplowano oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom - powiedziała PAP rzeczniczka komendanta głównego SG Agnieszka Golias.

Wyjaśniła, że stempel miał świadczyć o tym, że dokument został zarejestrowany w urzędzie pracy, ale były to fikcyjne firmy i podstawione osoby, tzw. słupy. Za ostemplowany dokument cudzoziemcy płacili od 100 do 150 euro, a na jego podstawie uzyskiwali wizę Schengen z prawem do pracy.

Dzięki wizie mogli legalnie przekroczyć granicę Polski. Po jej przekroczeniu cudzoziemcy, w większości przypadków, migrowali do krajów Europy Zachodniej - wynika z ustaleń SG.

8 lat więzienia

Grupa, której członkowie zostali zatrzymani, zajmowała się także wyłudzaniem kredytów. U jednego z zatrzymanych znaleziono duże ilości narkotyków. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie.

Zatrzymanym mężczyznom grozi kara do 8 lat więzienia.

PAP