Gang handlarzy ludźmi rozbity.15 tys. dolarów za przerzut z Wietnamu

Warszawa

fot. straż graniczna / Fakty TVNRozbito międzynarodowy gang

26 osób związanych z grupą organizującą przerzuty nielegalnych imigrantów z Wietnamu do krajów UE, w tym Polski, zatrzymano podczas międzynarodowej akcji na terenie sześciu europejskich państw. Sprawa wyszła na jaw dzięki funkcjonariuszom bieszczadzkiego oddziału SG. Materiał "Faktów" TVN.

WIĘCEJ MATERIAŁÓW NA STRONIE "FAKTÓW TVN"

26 osób podejrzewanych o organizowanie nielegalnej migracji zatrzymano 19 listopada podczas akcji przeprowadzonej jednocześnie na terenie 6 krajów europejskich (Polski, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii) w ramach operacji "Common Action Day".

Operacja miała na celu rozbicie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej organizującej przerzuty nielegalnych imigrantów narodowości wietnamskiej do Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Była nadzorowana przez Europol i Europejską Jednostkę Współpracy Sądowej "Eurojust".

Przerzucali imigrantów z Wietnamu

Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że już w Wietnamie grupa organizowała chętnym do migracji paszporty, a następnie odbierała ich na lotnisku w Moskwie. Dalej imigranci byli transportowani w odosobnione miejsca, gdzie w zamknięciu, często pozbawieni jedzenia i picia, oczekiwali do momentu zorganizowania im dalszego przerzutu. Warunkiem dalszej podróży było otrzymanie zapłaty od przerzucanych cudzoziemców lub od ich rodzin. W chwili otrzymania informacji o wpłacie organizatorzy wypuszczali imigrantów na wolność w Polsce lub organizowali im dalszy przerzut do krajów Europy Zachodniej.

Za przerzut jednego cudzoziemca członkowie gangu pobierali opłaty. Ich wysokość zależała od trasy przerzutu: z Wietnamu do Polski – ok. 15 tys. dolarów, z Rosji do Polski – 10 tysięcy dolarów, z Rosji do Niemiec – 11 tysięcy dolarów oraz z Polski do Niemiec – tysiąc dolarów.

W trakcie śledztwa - nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie - ustalono, że gang działający na terenie Polski jest ściśle powiązany z innymi grupami, działającymi na terenie państw Unii Europejskiej.

Skoordynowana akcja

W operacji na terenie Polski wzięli udział funkcjonariusze Zarządu Operacyjno-Śledczego KG SG oraz oddziałów SG: Bieszczadzkiego, Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego i Śląsko – Małopolskiego. Działania przeprowadzali w okolicach Warszawy, Wólki Kosowskiej, a także na terenie woj. śląskiego, lubelskiego i lubuskiego. Zatrzymali w sumie osiem osób podejrzewanych o organizowanie przerzutów.

Podczas przeszukań zabezpieczono m.in. laptopy, telefony komórkowe i karty SIM. Zatrzymani odpowiadać będą też m.in. za pranie brudnych pieniędzy i fałszerstwa.

Czytaj także na tvn24.pl

kło