Galeria handlowa w fabryce Nowe porządki w Międzylesiu

fot. UM

Duża hala wystawiennicza, centrum handlowe w zabytkowej fabryce, nowa ulica, pawilony handlowe wzdłuż Żegańskiej i przede wszystkim wyczekiwany tunel pod torami - tak według urzędników ma wyglądać nowe centrum Międzylesia.

Plan miejscowy, który do 17 lutego, można oglądać na XVIII piętrze Pałacu Kultury i Nauki, jest pierwszą próbą uporządkowania tej części miasta. Przez lata o jej obliczu decydował przemysł. Działała tu m.in. Fabryka Aparatów Elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego, po wojnie znacjonalizowana i funkcjonująca jako Zakłady Wytwórcze Aparatury Wysokiego Napięcia. W latach 90. zakłady przejął koncern ABB, który z czasem wygaszał produkcję w Międzylesiu.

Należący do firmy biurowiec wykupiło miasto, umieszczając w nim ratusz dzielnicy Wawer. W innym budynku urządzono gimnazjum, a fabryczne hale stopniowo pustoszały, a okolicę zdominowała handlowa prowizorka. Plan ma to zmienić.

Uporządkować centrum

- Chodzi nam przede wszystkim o to, aby uporządkować to straszne centrum dzielnicy, które teraz tworzą zdegradowana fabryka, drewniane i blaszane budy. Handel w takiej formie będzie musiał zniknąć - zapowiada Ewa Podhorska z biura architektury i planowania przestrzennego.

Pawilony wzdłuż Żegańskiej mają tworzyć jednolitą pierzeję o wysokości 11 - 12 metrów. Nowy plan zachowuje funkcje administracyjne obecnego urzędu dzielnicy. Podobny cel przewidziano jednak także dla budynku obok, co oznacza wyprowadzkę gimnazjum nr. 103.

- W ubiegłym roku rada podjęła decyzje o połączeniu gimnazjum z liceum przy ul. Alpejskiej. Obecnie ten budynek jest remontowany. Do września 2012 będzie stanowił siedzibę zespołu szkół - wyjaśnia wiceburmistrz Adam Godusławski i dodaje, że do budynku dzisiejszego gimnazjum przeniosą się jednostki urzędu mieszczące się obecnie na Marysinie i w Falenicy.

Galeria w dawnej fabryce

Najwięcej zmieni się od strony ulicy Szpotańskiego. Kompleks czterech zabytkowych hal dawnej fabryki stanie się pierwszą w Wawrze galerią handlową z prawdziwego zdarzenia (ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni handlowej). Stare budynki zostaną połączone z nowym, 20-metrowym gmachem. Firma Raiffeisen Evolution, do której należy grunt, opracowała wstępną koncepcję Rodzinnego Centrum Handlowo-Rekreacyjnego i podtrzymuje chęć inwestycji.

- Przyspieszyliśmy pracę nad planem, bo nie chcemy, aby budynek dawnej fabryki Szpotańskiego popadł w ruinę. Mamy nadzieję, że po uchwaleniu planu prywatny inwestor, zgodnie z wytycznymi konserwatora wyremontuje budynek i przywróci mu blask. To będzie wizytówka Wawra - zapewnia Podhorska.

Hala, ulica, dwa ronda

Obok, w wybudowanych później halach ZWAR, ma funkcjonować hala wystawienniczo-imprezowa przeznaczona na organizowanie wystaw, imprez kulturalnych, rozrywkowych, sportowych i szkoleniowych. Tylko od przyszłego inwestora zależy, czy będzie adaptował istniejący obiekt, czy zburzy go i wybuduje nowy. W tej kwestii twórcy planu pozostawiają wolną rękę.

Między ulicami Pożaryskiego, a Szpotańskiego powstanie nowa ulica. Będzie przede wszystkim drogą dojazdową do nowego centrum handlowego. Po obu stronach znajdą się chodniki, ale nie przewidziano niestety ścieżki rowerowej. Skrzyżowanie z ruchliwą Szpotańskiego przybierze formę ronda. Rondo przybędzie też na skrzyżowaniu Żegańskiej z Dworcową.

Plan zakazuje budowy ogrodzeń wokół hali, centrum handlowego oraz zabudowy mieszkalnej na rogu ulic nowoprojektowanej i Pożaryskiego.

Nie rezygnują z tunelu

Planiści podtrzymują za to postulat budowy tunelu pod linią kolejową, na północ od dzisiejszego przejazdu, który docelowo zostanie zamknięty.

- Projekt budowlany jest na ukończeniu. W drugim kwartale tego roku mamy zamiar wystąpić o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - deklaruje Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Zaznacza jednak, że wciąż nie zostały zapewnione pieniądze na wykup gruntów. Chodzi o niebagatelna kwotę 32 mln. zł. - Wystąpiliśmy do Rady Warszawy o zwiększenie środków finansowych dla tej inwestycji. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, prace będą mogły ruszyć jeszcze w tym roku - przekonuje Choińska.

Między Żegańską, a wjazdem do tunelu zaplanowano ogólnodostępny parking. Powstaną też dwa przejścia podziemne dla pieszych: między dwiema nitkami ul. Patriotów przy zejściu z peronów oraz pod Żegańską w okolicy Dworcowej.

Kiedy? Trudno oceniać

Do 17 lutego można wnosić poprawki do planu. Kiedy plan wejdzie w życie? Urzędnicy unikają odpowiedzi. - Przed zakończeniem zbierania uwag trudno realnie oceniać, kiedy całość trafi do Rady Miasta. Będziemy monitorować prace - informuje Dagmara Strzelczyk z biura prasowego.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY PLANU

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl