Gala odwołana. Lekarze Centrum Zdrowia Dziecka bez medali

Warszawa

TVN24Centrum Zdrowia Dziecka tonie w długach

Centrum Zdrowia Dziecka skończyło w sobotę 35 lat. Słynna placówka stanęła w ostatnich dniach w ogniu krytyki za wielkie długi. Z okazji jubileuszu miały być gala i ordery, ale okazało się, że minister zdrowia orderów nie wręczy.

Zasłużeni lekarze mieli dostać w sobotę złote krzyże zasługi za swoje poświęcenie dla ratowania życia dzieci. Wręczenie zaplanowano na godzinę 15 podczas uroczystej gali w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich. Krzyże zasługi miał wręczyć minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, a krzyże komandorskie - prezydent Bronisław Komorowski.

Odwołali galę

Różnego rodzaju odznaczeniami miało być w ten sposób uhonorowanych łącznie 300 pracowników, w tym emerytowani profesorowie, którzy specjalnie na tę galę zostali zaproszeni. W ostatniej chwili galę odwołano.

Kto zawinił? Ministerstwo zdrowia twierdzi, że minister chciał wziąć udział w gali, ale nie mógł. - Minister nie mógł wziąć udziału w dzisiejszej uroczystości ze względu na to, że została ona odwołana przez dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka - tłumaczy rzeczniczka resortu Agnieszka Gołąbek.

Wszystko wskazuje na to, że zasłużeni lekarze padli ofiarą konfliktu pomiędzy dyrekcją CZD a ministerstwem, o to w jaki sposób pomóc tonącej w długach placówce.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Spór o dług

6 września dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka prof. Janusz Książyk wysłał list do premiera, ministra zdrowia, prezesa NFZ i parlamentu, w którym zaapelował o pomoc finansową i o ratowanie placówki.

Według rzecznika Instytutu Pawła Trzcińskiego, sytuacja placówki od dawna jest dramatyczna i wielokrotnie informowano o niej m.in. resort zdrowia. Po raz pierwszy pracownicy otrzymali wynagrodzenia z kilkudniowym opóźnieniem. Do odzyskania płynności finansowej niezbędny jest kredyt na spłatę zadłużenia, które obecnie sięga 200 mln zł.

W poniedziałek 10 września minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował, że szef CZD ma do 21 września przedstawić plan naprawczy szpitala. Stwierdził też, że przyczyną rosnącego długu szpitala jest przerost zatrudnienia i zbyt wysokie pensje.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

dp/bgr//b