Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Fotoradary się kurzą

Warszawa

| PAP/EPA/IRANIAN SUPREME LEADERS OFFICE HANDOUTfot. TVN24

Policja oddała fotoradary funkcjonariuszom z Inspekcji Transportu Drogowego, ale ci jeszcze ich nie używają. Straż Miejska ma radary, ale... w magazynie. Nie może z nich korzystać z powodu luki w przepisach. Kierowcy mogą przekraczać prędkość i rozjeżdżać buspasy - alarmuje „Życie Warszawy".

Po tym, jak na stołecznych ulicach w ostatnim czasie przybyło utrudnień, nasiliły się m. in. kłopoty z kierowcami blokującymi buspasy. Zarząd Transportu Miejskiego przynaje, że ma z nimi problem - na przykład na Grzybowskiej i Królewskiej, w al. Solidarności i Al. Jerozolimskich. Policja kieruje tam patrole, ale nie da się kontrolować wszystkich takich miejsc.

Policja już oddała...

Sytuację pomogłyby rozwiązać ustawione przy buspasach fotoradary, ale policjanci ich nie mają. Dlaczego?

– Zmieniły się przepisy. W ubiegłym tygodniu przekazaliśmy wszystkie fotoradary do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Będzie je obsługiwać Inspekcja Transportu Drogowego – tłumaczy w rozmowie z "ŻW"szef stołecznej drogówki Krzysztof Bujnowski.

Stołeczna policja miała trzy fotoradary. Jeden był wykorzystywany w Warszawie - np. na Wisłostardzie, ul. Pileckiego i Słomińskiego, a dwa pozostałe na terenie powiatów tzw. wianuszka wokół Warszawy. - Na podstawie zdjęć z fotoradarów wystawialiśmy rocznie ok. 10 tys. mandatów – mówi nadkomisarz Bujnowski.

...inspektorzy "są w trakcie przejmowania"

Ich obowiązki przejmą teraz funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego. Zdjęcia przetworzone w 10 oddziałach ITD mają trafiać do mandatowego centrum przy ul. Postępu w Warszawie.

- Jesteśmy w trakcie przejmowania fotoradarów w całej Polsce - powiedział w rozmowie z dziennikarzami "ŻW" rzecznik ITD Alvin Gajadhur. - Od 1 lipca powinien zacząć działać system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Posypią się mandaty - zapowiada.

U straży radary leżą w magazynach

Radarami dysponuje też warszawska straż miejska ma. Teoretycznie. Przy pomocy dwóch urządzeń wystawiła w ubiegłym roku ponad 13 tys. mandatów na łączną kwotę 3,2 mln zł.

Mimo to od grudnia ubiegłego roku urządzenia straży leżą w magazynach. Wszystko przez to, że zmieniła się ustawa o ruchu drogowym. Według nowych regulacji miejsce, gdzie strażnicy będą ustawiać fotoradary, musi być odpowiednio oznakowane. Do tej nowelizacji brakuje jednak rozporządzenia wykonawczego. Na wypełnienie wszystkich procedur trzeba poczekać co najmniej do końca miesiąca.

Mają wrócić na ulice od lipca

- Projekt rozporządzenia w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, został w tym tygodniu przesłany do Rządowego Centrum Legislacji - powiedział "ŻW" rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Mikołaj Karpiński. - W projekcie rozporządzenia przewiduje się, że jego przepisy wejdą w życie z dniem ogłoszenia, a więc niewykluczone, że od 1 lipca 2011 roku - zapowiedział.

Mają jeszcze suszarki

Do tego czasu pozostają patrole. Policja wciąż ma do dyspozycji ok. 50 ręcznych radarowych mierników prędkości, czyli tzw. suszarek. Przez pięć miesięcy tego roku drogówka w Warszawie wystawiła przy ich pomocy niemal 15 tys. mandatów.

js/mz