Fotoradary jednak zostaną? Straż miejska gotowa je oddać

Warszawa

TVN 24Straż miejska gotowa przekazać fotoradary GITD

Jest szansa, że część fotoradarów nie zniknie z warszawskich ulic po 1 stycznia, na co się zanosiło. Straż miejska zgłosiła Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego, że jest gotowa przekazać mu urządzenia - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.

Jeszcze pod koniec listopada pisaliśmy, że w Warszawie zostaną tylko cztery stacjonarne urządzenia - należące do GITD. Bo większość - 27 słupków - należące do straży miejskiej miały zostać zlikwidowane w związku ze zamianą prawa. Dwa tygodnie później pojawiła się iskierka nadziei, że stolica nie stanie się jednak z dnia na dzień rajem dla piratów drogowych.

15 grudnia w piśmie do straży miejskiej GITD poprosił o przekazanie mu 16 z 27 urządzeń zlokalizowanych w stolicy. I przedstawił listę fotoradarów, które chciałby przejąć. Chodzi m.in. o urządzenia znajdujące się przy skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i al. Witosa; al. Niepodległości i ul. Batorego czy Grójeckiej z Dickensa.

Straż może oddać wszystkie

W piątkowej odpowiedzi straż miejska zadeklarowała, że jest gotowa przekazać wszystkie urządzenia. Przejęcie części podpisany pod dokumentem komendant Zbigniew Leszczyński nazwał wręcz "rozwiązaniem błędnym i wadliwym".

"W ocenie straży miejskiej, dla której najważniejsze jest utrzymanie osiągniętego stanu bezpieczeństwa na stołecznych drogach, system zbudowany przez straż miejską powinien być zachowany w istniejącej formie i nadal rozbudowywany" - czytamy w liście do GITD. Leszczyński proponuje pójść jeszcze krok dalej i rozbudować funkcjonujący dotychczas system.

Dlaczego GITD nie zgłosił chęci przejęcia wszystkich fotoradarów nie wyjaśnił. - Do momentu podjęcia ostatecznej decyzji, są to tylko spekulacje. Kontakt jest, rozmowy są w toku. Jak się zakończą, zobaczymy - ucina przedstawiciel instytucji Łukasz Majchrzak.

Co dalej z fotoradarami?
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Fotoradary obsługiwane dziś przez straża miejską
straż miejska
Te fotoradary chce przejąć GITD
straż miejska

Te fotoradary chce przejąć GITD:

1. Modlińska 248 w kier. Legionowa;

2. Modlińska 289 w kier. centrum;

3. Radzymińska / Bystra;

4. Sobieskiego / Witosa w kier. centrum;

5. Sobieskiego / Witosa w kier. Wilanowa;

6. Sobieskiego / Witosa w kier. Ursynowa;

7. Sobieskiego / Witosa w kierunku Czerniakowa;

8. al. Niepodległości / Batorego kier. Mokotów

9. al. Niepodległości / Batorego w kier. centrum;

10. Zamieniecka 34 w kier. pl. Szembeka;

11. Zamieniecka 17 w kier. Gocławia;

12. Grójecka / Dickensa w kier. centrum;

13. Grójecka / Dickensa w kierunku Włoch;

14. Fieldorfa 40 kier. Rembertów;

15. Ostrobramska 90 w kier. centrum;

16. Przyczółkowa vis a vis nr 34.

su/b