Najnowsze

Fotel z Kongresowej, mównica, makiety. Pałac Kultury pokazuje swoje pamiątki

Najnowsze

Wystawa w PKiN
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plWystawa w PKiN

Agregat wentylacyjny, mównica z Sali Warszawskiej czy statuetka Lwa Rudniewa to tylko część eksponatów, które można oglądać od środy na wystawie pamiątek z Pałacu Kultury i Nauki.

60-lecie Pałacu Kultury i Nauki to okazja do zaprezentowania oryginalnych pamiątek. Pochodzą przede wszystkim z lat 50., 60. i 70. poprzedniego stulecia, a zachowały się m.in. dzięki pracownikom.

Historyczne eksponaty

Na wystawie prezentowane są zestawy foteli z Sali Kongresowej oraz fragmenty wyposażenia zaplecza akustycznego. Zobaczymy również aparaty telefoniczne z bakelitu i głośnik z radiowęzła PKiN czy fragmenty wyposażenia pierwszych dźwigów pałacowych: zegar, tablice sterownicze, strzałkę przystankową i próg z windy wycieczkowej na 30. piętro.

W osobnej gablocie podziwiać można zaproszenia dla Józefa Sigalina, szefa Biura Odbudowy Stolicy na otwarcie PKiN oraz na uroczystą akademię do Sali Kongresowej.

Makieta i nożyczki

Techniczną perełką wystawy jest model agregatu wentylacyjnego opracowanego w latach 50. w Ministerstwie Zdrowia i Higieny Publicznej ZSRR.

Ciekawostką będą nożyczki, którymi dokonano uroczystego przecięcia wstęgi 21 lipca 1955 roku oraz makiety Pałacu Kultury i Nauki i Sali Kongresowej.

Wystawę pamiątek można oglądać od 13 maja do końca lipca w PKiN. Czynna jest od 9 do 20, a w weekendy do 24. Wejście od strony Marszałkowskiej. Wstęp wolny.

ło/r

Pozostałe wiadomości