Najnowsze

Fort Traugutta staniał, ale kupca nadal nie ma

Najnowsze

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plCzęść zabytkowego fortu

Choć część atrakcyjnie położonego Fortu Traugutta staniała o 1,5 mln zł, to nadal nikt nie chce go kupić. Agencja Mienia Wojskowego zapowiada, że z planów sprzedaży nie rezygnuje.

Chętnych na zakup najstarszej części fortu znajdującej się przy ul. Międzyparkowej nie było, mimo że właściciel oferuje 50-procentową bonifikatę (zaproponowana kwota zostanie obniżona o połowę). Tę niecodzienną promocję AMW tłumaczy faktem, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków. W pierwszym przetargu cenę wywoławczą agencja ustaliła na poziomie 4,5 mln zł. Przy drugim podejściu do sprzedaży, kwota wyjściowa była niższa o 1,5 mln zł, ale chętnych znowu nie było.

Będzie trzecie podejście

- Drugi przetarg zakończył się wynikiem negatywnym. Nie wpłynęło żadne wadium - mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka AMW. I dodaje, że z planów sprzedaży agencja nie rezygnuje. - Mamy plan finansowy do zrealizowania. Planujemy rozpisać trzeci przetarg, ale na razie trudno powiedzieć, czy stanie się to jeszcze w tym, czy w przyszłym roku - zaznacza Golińska.

Nie wiadomo również, czy agencja znowu obniży cenę. O tym zadecyduje jej prezes.

Strzeże go konserwator

Nad obiektem czuwa konserwator zabytków. Jeżeli ktoś jednak zdecyduje się na kupno najstarszej części fortu, będzie mógł prowadzić prace remontowe, ale z uszanowaniem walorów zabytkowych budowli. Wykluczone jest wprowadzenie do środka gastronomii. Sugerowane jest natomiast prowadzenie działalności kulturalnej lub sportowej – powiązanej z pobliskim Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym.

Fort nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Samochody będą mogły tam docierać tylko przez teren, który jest w zarządzie wspomnianego ośrodka. To jednak trzeba uzgodnić z miastem, które jest właścicielem działki.

Trzon Twierdzy Warszawa

Budowla składa się z kilkudziesięciu pomieszczeń o funkcji biurowej, magazynowej i użytkowej. Większość z nich jest przechodnia, jedynie kilka stanowi osobne pokoje. Pomieszczenia mają łukowe sklepienia, a w oknach zamontowane są kraty.

Powstały w 1834 r. dwukondygnacyjny budynek zbudowany na planie niepełnego pierścienia od góry obsypany jest ziemią i ma wewnętrzny kolisty dziedziniec zamknięty murem z bramą wjazdową.

Fort Aleksieja (Traugutta) to jeden z Fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa. Wzniesiona w latach 30. i 40. XIX wieku Cytadela, spełniała głównie funkcje więzienne. Obecnie fort znajduje się na terenie parku sportowego im. Kusocińskiego. Jest jedynym z umocnień wokół Cytadeli, które zachowało części swojego układu ziemnego.

PRZED ROKIEM ODNOWIONY ZOSTAŁ INNY FORT - SOKOLNICKIEGO. ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁ ZARAZ PO REMONCIE:

Dach nad dziedzińcem robi wrażenie - fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
Dach nad dziedzińcem robi wrażenie - fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

CZYTAJ WIĘCEJ O FORCIE SOKOLNICKIEGO

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości