Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Fort tanieje. Znajdzie się chętny?

  Najnowsze


  Nie 4, 5, a 3 mln zł kosztuje teraz najstarsza część Fortu Traugutta, którą ponownie na sprzedaż wystawiła Agencja Mienia Wojskowego. - Zależy nam na znalezieniu inwestora dla tej nieruchomości - przekonuje rzeczniczka agencji.

  Przypomnijmy: poprzednie podejście do sprzedaży najstarszej części Fortu Traugutta, która znajduje się przy ul. Międzyparkowej zakończyło się fiaskiem. Nie było chętnych, żeby kupić nieruchomość za 4,5 mln zł, mimo, że przysługuje 50 proc. bonifikata, bo budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

  Bez gastronomii

  Agencja Mienia Wojskowego jednak się nie poddaje. Ponownie wystawiła część fortu na sprzedaż. Tym razem za 3 mln zł.

  - Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, po przetargu, który zakończy się wynikiem negatywnym, AMW ma prawo zdecydować o obniżce ceny jednak nie więcej niż o 50 proc. wartości nieruchomości. Decyzję o obniżce ceny w kolejnym przetargu każdorazowo podejmuje Prezes AMW – zaznacza Małgorzata Golińska, rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego.

  Nad obiektem czuwa konserwator zabytków. Jeżeli ktoś zdecyduje się na kupno najstarszej części fortu, będzie mógł prowadzić prace remontowe, ale z uszanowaniem walorów zabytkowych budowli. Wykluczone jest wprowadzenie do środka gastronomii. Sugerowane jest natomiast prowadzenie działalności kulturalnej lub sportowej – powiązanej z pobliskim ośrodkiem.

  Inwestor pilnie poszukiwany

  Fort nie ma jednak bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Samochody będą mogły tam docierać tylko przez teren, który jest w zarządzie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. To jednak trzeba uzgodnić z miastem, które jest właścicielem działki.

  - AMW zależy na znalezieniu inwestora dla tej nieruchomości, a kwestie związane z ustaleniem ewentualnej służebności gruntowej mogą zostać również podjęte już przez nowego właściciela - przekonuje Golińska. - Agencja Mienia Wojskowego z uwagi na ważność operatu szacunkowego, terminy związane z procedurą przetargową i konieczność ekspozycji nieruchomości na rynku będzie organizowała przetargi na sprzedaż tej nieruchomości niezależnie od postępów ewentualnych podjętych działań związanych z kwestią ustalenia dostępności do drogi - dodaje.

  Trzon Twierdzy Warszawa

  Budowla składa się z kilkudziesięciu pomieszczeń o funkcji biurowej, magazynowej i użytkowej. Większość z nich jest przechodnia, jedynie kilka stanowi osobne pokoje. Pomieszczenia mają łukowe sklepienia, w oknach zamontowane są kraty. Powstała w 1834 r. Dwukondygnacyjny budynek zbudowany na planie niepełnego pierścienia od góry obsypany jest ziemią i ma wewnętrzny kolisty dziedziniec zamknięty murem z bramą wjazdową.

  Fort Aleksieja (Traugutta) to jeden z Fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa. Wzniesiona w latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku Cytadela, spełniała głównie funkcje więzienne. Obecnie Fort znajduje się na terenie parku sportowego im. Kusocińskiego. Jest jedynym z umocnień wokół Cytadeli, które zachowało części swojego układu ziemnego.

  Przetarg odbędzie się 24 października o godz. 11.00 w siedzibie Agencji Mienia Wojskowego przy ul. Nowowiejskiej 26A.

  WIĘCEJ O PRZETARGU NA STRONIE AGENCJI MIENIA WOJSKOWEGO

  Mapy dostarcza Targeo.pl

  ran/roody

  Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl