Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Fort Bema: wytną krzaki i postawią hotel

Warszawa

fot
fot
fot
fot
fot
fot

Regularnie zatapiane alejki i pomosty, brak parkowej infrastruktury, pustostany i chaszcze – tak obecnie wygląda teren wokół Fortu Bema. To ma się jednak zmienić. Na początek dzielnica chce zmodernizować fosę na tyle, by znów mogły w niej pływać kajaki i rowery wodne.

- Faktycznie obecnie często pomosty i alejki są zalewane. Dlatego chcemy, żeby na tyle poprawić urządzenia wodne i uporządkować zieleń, by lepiej regulować poziom wody w fosie. To pozwoli uruchomić wypożyczalnie rowerów wodnych, będzie też można bez problemów pływać kajakami – zapewnia Mariusz Gruza, rzecznik Bemowa.

W przyszłości hotel

Dzielnica na razie ogłosiła przetarg na projekt modernizacji fosy. Ma to nastąpić w przyszłym roku. Ale plany są ambitne. – Wspólnie z prywatnymi inwestorami chcemy zagospodarować teren fortu, np. wybudować w tym miejscu hotel – mówi Gruza.

Kiedyś fort Parysów

Fort Bema, pierwotnie nazwany Fortem Parysów lub Fortem "P". Powstał pod koniec XIX wieku. W czasie drugiej wojny światowej, po kapitulacji Warszawy, służył Niemcom za magazyny. Po wojnie przejęło go Wojsko Polskie, które w latach osiemdziesiątych przekazało fort wraz z przyległymi terenami klubowi sportowemu Legia. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych fort przejęła dzielnica Bemowo.

Aktualnie tereny fortu, choć nieuporządkowane, pełnią dla mieszkańców dzielnicy rolę parku miejskiego.

mjc