Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Fontanny wciąż zepsute Pokazy dopiero za miesiąc

Warszawa

fot. Stołeczna Estrada

Przez cały wrzesień warszawiacy będą musieli zapomnieć o multimedialnym pokazie fontann - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Awaria wywołana ubiegłotygodniową nawałnicą okazała się dużo bardziej poważna niż początkowo sądzono. Piorun uszkodził jedną z kart sterujących fontannami, przepalił też 53 reflektory.

W ubiegły piątek władze miasta poinformowały warszawiaków o awarii. Wieść dotarła do mieszkańców w ostatniej chwili - w okolicach parku fontann pojawiły się kartki informujące o wstrzymaniu ubiegłotygodniowych pokazów .

"Olbrzymia siła uderzenia"

Setki osób, do których komunikat nie dotarł wracały z podzamcza zawiedzione. Okazuje się jednak, że to nie był problem na jeden weekend. - Siła uderzenia pioruna była olbrzymia. Skończyliśmy właśnie sprawdzanie wszystkich urządzeń fontann - tłumaczy Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, który sprawuje pieczę nad parkiem. - Uszkodził jedną z czterech kart sterujących. Przepalone są wszystkie 53 reflektory ledowe w miejscu, gdzie jest ekran wodny fontanny - dodaje.

A to oznacza, że multimedialnego pokazu nie zobaczymy już we wrześniu. - To są specjalne reflektory, nie można ich kupić w sklepie. Czas produkcji to około cztery tygodnie - wyjaśnia Kaznowska.

Więcej w październiku

Ale jest i dobra wiadomość. Ponieważ od samego początku piątkowe i sobotnie pokazy multimedialne cieszą się dużym zainteresowaniem, ZTP postanowił zrekompensować warszawiakom i turystom problemy. - Planujemy, żeby w ramach rekompensaty pokazy multimedialne odbywały się również w październiku w piątki, soboty i niedziele od godz. 21 - wylicza Kaznowska. - Słyszałam, że ma być piękna złota jesień, więc chcemy ten czas wykorzystać na pokazy - dodaje.

Multimedialne fontanny są na gwarancji. - Prowadzimy rozmowy z wykonawcą. Zobaczymy jak się zakończą, mamy nadzieję, że nie będziemy musieli płacić za wymianę urządzeń - zaznacza dyrektor ZTP.

Straty również na Zamku

Ubiegłotygodniowa burza poczyniła też uszkodzenia na Zamku Królewskim. – Pioruny często uderzają w Zamek, szczególnie w Wieżę Zegarową – mówi Zastępca Dyrektora ds. Technicznych Zamku Królewskiego inż. Marek Kasprzak. - Uszkodzone zostały dwie kamery i czytnik kart w Pałacu pod Blachą - mówi.

Wszystkiemu winna jest przestarzała instalacja elektryczna Zamku. – Musimy zmodernizować układ elektryczny, który powstał w latach '70 i nie ma zabezpieczeń przepięciowych – tłumaczy Kasprzak. - Nowoczesna elektronika nie wytrzymuje skoków napięcia – dodaje. Modernizacja układu elektrycznego w całym obiekcie to koszt ok. 7 mln zł. – Według wyceny z 2007 roku pociągnięcie dodatkowych kabli, wymiana głównej rozdzielni i transformatorów pochłonie ok. 7 mln zł. Występujemy o dotacje. Mamy nadzieję, że otrzymamy fundusze w przyszłym roku – mówi Kasprzak.

ran/wp//ec