Fontanny przetrwają zimę pod 8-tonowym pancerzem

Warszawa

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Naszpikowane skomplikowanymi mechanizmami multimedialne fontanny na podzamczu muszą przywdziać zimowy strój. Szalik i czapka nie wystarczą. Urządzenia znikną pod trzema różnymi osłonami ze stali. 8-tonowe zabezpieczenia mają być estetyczne.

Ogólna wizja "stroju" już jest: "Zaprojektowano zabezpieczenie na okres zimowy urządzeń znajdujących się w basenach fontanny" - czytamy w dokumentach przygotowanych przez Zarząd Terenów Publicznych, który sprawuje pieczę nad Parkiem Fontann. To one są podstawą ogłoszonego właśnie przetargu na " uszycie ubrania" dla elektronicznych urządzeń.

Nawet 93 kg

Dzięki nim wiosną, latem i wczesną jesienią warszawiacy mogli podziwiać skaczącą wodę i laserowy pokaz. Ale zimą cała infrastruktura musi zniknąć pod osłonami. I to trzema różnymi.

Urządzenia umieszczone w okręgu basenu zabezpieczy osłona "powierzchniowa". Z kolei "liniowa" zakryje mechanizmy na okręgu. Reszta znajdzie się pod osłonami "punktowymi".

"Z uwagi na duże gabaryty osłon, jak również na brak możliwości dostępu do wnętrza basenów sprzętu mechanicznego, osłonę powierzchniową podzielono na 13, a osłonę liniową na 45 części. Masa najcięższego elementu nie przekroczy 93 kg, więc możliwy będzie montaż ręczny" – czytamy w specyfikacji przetargowej.

Do 23 grudnia

Poszczególne elementy mają być łączone śrubami, niewykluczone, że blacha będzie również przyspawana, ale uważnie, żeby nie zniekształcić urządzeń. "Wykończenie widocznych elementów będzie oceniane pod względem estetyki. Szczególną uwagę należy zwrócić na staranność wykonania widocznych spoin" – piszą urzędnicy.

Osłony będą zabezpieczać basen w okresie zimowym, później trafią do magazynu. Służyć mają też w kolejnych latach. Fontanny mają być ubrane najpóźniej 23 grudnia.

Multimedialne fontanny powrócą wiosną przyszłego roku z pokazami poświęconymi Euro 2012.

TAK WYGLĄDAŁ OSTATNI POKAZ W TYM ROKU

Pokaz 2011

ran/roody