"Fogg przed wojną był celebrytą"

Warszawa

O Mieczysławie FogguTVN24
wideo 2/3

Wieczorem w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncertowa premiera albumu "Fogg - pieśniarz Warszawy". O wykonaniu piosenek i samym artyście mówił w studiu TVN24 Jan Ołdakowski, dyrektor MPW.

27 lipca w ramach cyklu Pamiętamy’44 Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis wystąpi przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Ci, którzy nie dotrą, będą mogli obejrzeć transmisję na portalu tvn24.pl. Początek o godzinie 21.00.

Był kelnerem

Jak mówił Ołdakowski, do nagrania płyty Marcin Masecki i Jan Młynarski zaprosili między innymi aktorki Agatę Kuleszę i Joannę Kulig, a także Szymona Komasę, baryton młodego pokolenia. Wszyscy zmierzyli się z muzyką Fogga.

- Przed wojną był celebrytą. W 1938 roku wygrał plebiscyt Polskiego Radia na najbardziej znanego polskiego piosenkarza. W czasie II wojny światowej był kelnerem, ludzie przychodzili go zobaczyć. W czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem, zgłosił się do walki, a był kierowany tam, gdzie śpiewem mógł rozbawiać, przenieść w inny świat – mówi Ołdakowski.

Dodał, że Fogg był zawsze zaangażowany w sprawy polskie.

Podczas piątkowej premiery płyty będzie można zdobyć autografy artystów, którzy brali udział w nagraniu.

Potrzeba pamięci

Na 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego muzeum przygotowało spot.

- Bardzo się spodobał internautom. Zachęcamy do obejrzenia, mówi o potrzebie pamięci. To widać 1 sierpnia, w jaki sposób pamiętamy – mówił Ołdakowski.

Zachęcał też do spotkania pokoleń, które odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Żyjący kombatanci spotkają się wówczas z harcerzami. - Zobaczą w lustrze historii ludzi, jakimi byli kilkadziesiąt lat temu. Zaangażowanych, młodych. Nastolatków, dla których służba w wakacje nie jest przeszkodą – mówił Ołdakowski.

ran//ec