Florence and the Machine dołączył do gwiazd OWF

Warszawa

TVN24Gwiazdy OWF 2014

Brytyjski zespół indie rockowy Florence and the Machine wystąpi podczas tegorocznej edycji Orange Warsaw Festival. Grupa zagra 14 czerwca na Stadionie Narodowym. Organizatorzy potwierdzili także występy Kings Of Leon i Queens of the Stone Age.

Brytyjski zespół, na czele którego stoi wokalistka Florence Welch zadebiutował w 2009 r. płytą "Lungs". Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki, wysoko oceniającej brzmienie grupy, łączące elementy tradycji muzyki alternatywnej, indie z popem i muzyką rockową w poetyce twórczości Kate Bush. Płyta odniosła sukces w Wielkiej Brytanii, ale także w Stanach Zjednoczonych, dzięki popularności singla "Dog Days Are Over".

W 2011 r. ukazał się drugi album zespołu "Ceremonials", który jeszcze utwierdził Florence and the Machine na pozycji jednego z najpopularniejszych zespołów indie rockowych na świecie. Rok później formacja zagrała w ramach cyklu koncertów akustycznych MTV Unplugged, obok przebojów z własnego repertuaru, wykonując także covery, m.in. "Jackson" Johnny'ego Casha, zaśpiewany z gościnnym udziałem Josha Homme'a, wokalisty Queens of the Stone Age.

Homme i jego zespół zagrają na Orange Warsaw Festival dzień wcześniej, 13 czerwca.

Queens of the Stone Age

Queens Of The Stone Age to grupa, założona w 1996 r. przez Homme'a, wcześniej lidera zespołu Kyuss i basistę Nicka Olivieri. Muzyka formacji nawiązywała do tradycji grunge'u, heavy rocka, punka i twórczości takich grup jak Black Sabbath; Z QOTSA współpracowali m.in. Dave Grohl - były perkusista Nirvany i lider Foo Fighters - czy Mark Lanegan, wokalista Screaming Trees.

Debiutancki krążek QOTSA ukazał się w 1998 r., jednak dopiero druga płyta "Rated R" (2000) przyniosła grupie międzynarodową popularność, dzięki sukcesom utworów "The Lost Art of Keeping a Secret" i "Auto Pilot". Dwa lata później ukazała się najpopularniejsza płyta formacji "Songs for the Death", na którym znalazły się takie utwory jak "No One Knows" i "Song for the Dead". W 2004 r. z zespołu odszedł Olivieri; w 2007 r. na stałe zastąpił go Michael Shuman.

Zespół wydał jeszcze trzy płyty, "Lullabies to Paralyze" (2005), "Era Vulgaris" (2007) i - ostatnia praca Queens'ów - "...Like Clockwork" (2013). Warszawski występ grupy odbędzie się w ramach trasy koncertowej, promującej wydawnictwo.

Kings Of Leon

Pierwszym z headlinerów festiwalu, ogłoszonych przez organizatorów, jest amerykański zespół Kings Of Leon, który do Warszawy przyjedzie w ramach trasy koncertowej, promującej ostatnią płytę zespołu, "Mechanical Bull" (2013). Grupa będzie jedną z gwiazd pierwszego dnia imprezy.

Kings Of Leon to zespół rockowy założony w Nashville przez trzech braci i ich kuzyna. Grupę tworzą: wokalista i gitarzysta Caleb Followill, gitarzysta Matthew Followill, basista Jared Followill oraz perkusista Nathan Followill.

Tak wyglądały poprzednie edycje:

fot. Orange ; film tvnwarszawa.pl
| Fakty po Faktach

Orange Warsaw Festival funkcjonuje od 2008 r. Wystąpili na nim tacy wykonawcy jak Garbage, Wyclef Jean, grupa Hole, Moby, Jamiroquai, Skunk Anansie, Lauryn Hill i The Prodigy. W 2013 r. impreza - dotychczas odbywająca się na Pepsi Arenie, stadionie Legii Warszawa - przeniosła się na Stadion Narodowy. Gwiazdą zeszłorocznej edycji była amerykańska piosenkarka pop Beyonce. Zagrali także Cypress Hill, The Offspring i Fatboy Slim.

Tegoroczna, siódma edycja imprezy odbędzie się w dniach 13-15 czerwca na Stadionie Narodowym.

Tak wyglądały poprzednie edycje:

fot. Orange ; film tvnwarszawa.pl
| Fakty TVN

PAP/par