Filtry Pomnikiem Historii

Warszawa

fot. TVN

Warszawskie Filtry i XIX-wieczna Osada Fabryczna w Żyrardowie trafiły na listę Pomników Historii. - Są wyznacznikiem naszej tożsamości, ale także i naszej ambicji na przyszłość. Budują dumę, poczucie przynależności do kultury polskiej i europejskiej – mówi prezydent Bronisław Komorowski.

Rozporządzenia w sprawie ogłoszenia nowych Pomników Historii ogłosił prezydent Bronisław Komorowski. Obok Filtrów i żyrardowskiej fabryki na listę trafiły zespół zamkowo-pałacowy wraz z kościołem parafialnym w Kórniku, młyn papierni w Dusznikach Zdroju oraz pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej.

Duma i dbałość

- Sądzę również, że możemy powiedzieć z dumą, że uczymy się na nowo łączenia dumy, dbałości o zabytek z jego użytecznością. Bo przecież na tym polega dzisiaj dbanie o zabytki, że one bardzo często pełnią ważne, nie tylko muzealne role. Za to chciałem bardzo serdecznie wszystkim podziękować - mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent wyraził nadzieję, że uda mu się niebawem odwiedzić miejsca, które podczas jego kadencji trafiły na listę Pomników Historii. Przypomniał, że Kancelaria Prezydenta co roku przeznacza część swojego budżetu na wsparcie dla obiektów związanych z tradycją królewską w Polsce.

Filtry: użyteczny zabytek

Obecny na uroczystości prezes zarządu Totalizatora Sportowego Sławomir Dudziński poinformował, że firma uruchomiła sprzedaż zdrapki Skarby Polski, z której wpływy będą finansować Pomniki Historii.

- Pomnik Historii to ogromne wyróżnienie za walory historyczne, architektoniczne, ale również za dbałość o Filtry Warszawskie. Są one nie tylko zabytkiem, ale także stacją, która dostarcza wodę do większości gospodarstw domowych w Warszawie. Jeśli do tego dołożymy, że w ubiegłym roku otworzyliśmy drugą część nowych Filtrów, to daje to takie poczucie, że dbając o zabytki jednocześnie rozwijamy Warszawę i dbamy o jej nowoczesność i o wygodę mieszkańców - mówił dziennikarzom wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Co to jest Pomnik Historii?

Prezydent państwa może uznać za Pomnik Historii zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury. Wniosek do prezydenta o wpisanie obiektu na listę Pomników Historii składa minister kultury po uzyskaniu opinii Rady Ochrony Zabytków.

Od 1994 roku, od kiedy tytuł jest przyznawany, na listę trafiło blisko 50 obiektów m.in. zespół klasztorny na Jasnej Górze, pole bitwy pod Grunwaldem oraz historyczne zespoły Krakowa i Warszawy (z Traktem Królewskim i Wilanowem). Minister kultury może również przedstawić Komitetowi Dziedzictwa Światowego UNESCO wniosek o wpisanie Pomnika Historii na Listę Światowego Dziedzictwa.

PAP//bako