Film Ewy Ewart "Zdobyć miasto" w BBC World i TVN

Warszawa

materiały promocyjne"Zdobyć miasto"

Film dokumentalny "Zdobyć miasto" w reżyserii Ewy Ewart, uznanej w czwartek za "Niezwykłą Osobowość 2014", 27 września zostanie pokazany na antenie BBC World, a dzień później na antenie TVN.

Film opowiada m.in. historię lotu wykonanego przez brytyjskich lotników w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r. w czasie trwającego powstania warszawskiego. Jego bohaterem jest Lawrence Toft - 92-letni dzisiaj były pilot RAF, jeden z zaledwie dwóch członków siedmioosobowej załogi samolotu Halifax Bomber, które przeżyły misję dostarczenia zaopatrzenia walczącej z nazistami stolicy Polski.

W filmie pojawia się też żołnierz armii Berlinga, Felix Osiński, który opowiada o tym jak - wraz z wieloma innymi żołnierzami stojącymi z Sowietami na prawym brzegu Wisły - przepłynął rzekę, by pomóc w walce powstańcom.

- Ten dokument nie ocenia i nie jest intelektualną debatą z udziałem ekspertów czy historyków. Nie zamierza również podgrzewać toczącego się sporu - mówi o dokumencie Ewa Ewart. - W filmie zobaczymy i usłyszymy tych, którzy mają największe prawo do mówienia o powstaniu. Mało znani uczestnicy i uczestniczki, będący jeszcze wśród nas i pamiętający tamte dni - dodaje.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

adso//gak