Festiwal światła w Łazienkach. Koncerty, spektakl i lampiony

Warszawa

Łazienki KrólewskieZeszłoroczny festiwal w Łazienkach

Tradycyjna orientalna muzyka w rozświetlonej scenerii Ogrodu Chińskiego. W takim anturażu w sierpniowe niedziele odbędzie się Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich. Będzie to kolejna edycja nazywanej do tej pory Festiwalem Lampionów imprezy.

Koncerty "Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe", "Medytacje fletowe na Wschodzie i Zachodzie", a także jubileuszowy, autorski spektakl "Z mroku" Leszka Mądzika - to najważniejsze atrakcje tegorocznego festiwalu.

Organizatorzy zapewniają, że podczas spotkań, które rozpoczną się 2 sierpnia w Amfiteatrze, można będzie nie tylko "podróżować z muzyką przez 5000 lat chińskiej cywilizacji", ale również podziwiać nastrojowo rozświetlony lampionami Ogród Chiński.

Kultura Dalekiego Wschodu jest tematem przewodnim Festiwalu Światła, którego program zaplanowała multiinstrumentalistka Anna Krysztofiak.

Inauguracyjny koncert Festiwalu Światła "Wędrówki baroku: do Chin poprzez kontynenty" odbędzie się 2 sierpnia o godz. 19 w Amfiteatrze. Anna Krysztofiak wraz z zespołem zaprezentują utwory m.in. z Meksyku, Peru, Argentyny, Anglii, Polski, Włoch i Chin.

Lampiony w całym ogrodzie

Inaugurację Festiwalu Światła uświetni również uroczyste zapalanie lampionów w Ogrodzie Chińskim o godz. 21 oraz kolejny występ Anny Krysztofiak na cytrze guzheng.

W kolejne niedziele 9 - 23 sierpnia od godziny 19 w Ogrodzie Chińskim będą odbywać się koncerty muzyki orientalnej.

9 sierpnia zapraszamy na koncert "Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe", podczas którego usłyszeć będzie można muzykę nanguan w wykonaniu Anny Śliwy-Fidel oraz Anny Krysztofiak. Atrakcją kolejnej festiwalowej niedzieli 16 sierpnia będzie natomiast koncert "Medytacje fletowe na Wschodzie i Zachodzie". W pierwszej jego części usłyszymy japońską muzyką medytacyjną na flecie shakuhachi w wykonaniu prażanina Vlastislava Matouska. W drugiej części - europejską muzykę z motywami orientalnymi, którą zaprezentuje wirtuoz fletu podłużnego Marek Nahajowski. 23 sierpnia z koncertem "Muzyka z jezuickiej pagody" wystąpi mistrz violi da gmaba – Mark Caudle, któremu będzie towarzyszyła znakomita klawesynistka Ewa Mrowca.

Usłyszymy transkrypcje muzyki chińskiej z dzieła francuskiego misjonarza Jeana J. M. Amiota oraz utwory kompozytorów barokowych, m.in. francuskiego muzyka Marina Maraisa.

Festiwal Światła zakończy w dniach 29 i 30 sierpnia jubileuszowy, autorski spektakl "Z mroku" Leszka Mądzika.

Atrakcje dla najmłodszych

Festiwal Światła to także atrakcje dla najmłodszych miłośników muzyki. 2 sierpnia o godzinach 10, 11 i 12 odbędą się koncerty pt. "Pod żaglami muzycznej dżonki" z cyklu „Melomaluszki”. Każdy z koncertów będzie wyprawą w świat historycznych i orientalnych instrumentów muzycznych. Dzieci zapoznają się także z dawnym tańcem.Muzeum Łazienki Królewskie organizuje Festiwal Światła (wcześniej Festiwal Lampionów) od 2012 r. To część międzynarodowego projektu "Ogrody Światła", którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata.

Współpracuje przy nim pięć rezydencji - poza Łazienkami Królewskimi są to Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja) oraz Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny).

ep/r