Festiwal Singera: Smaki Izraela na plaży, big bit na skwerze

Warszawa

TVN24 / festiwalsingera.plRusza Festiwal Singera

Koncerty, spektakle, projekcje filmowe, spotkania literackie, wystawy, wykłady i warsztaty to niektóre z atrakcji tegorocznego jubileuszowego X Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się od 24 sierpnia do 1 września w Warszawie.

Już w sobotę klub Warszawska La Playa Music Bar przemieni się w Tel Awiw. W godz. 12-20 będzie można zobaczyć Izrael na filmie i fotografiach, posłuchać o nim i poczuć jego smaki i zapachy. Z kolei w godz. 14-22 na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Anielewicza i Karmelicki odbędzie się piknik Big bit na Muranowie. O godz. 20 wystąpi Ania Rusowicz.

200 wydarzeń

Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych. Będzie można obejrzeć zarówno przedstawienie Yentl w wykonaniu Teatru Żydowskiego z Rumunii, małe formy teatralne czy koncert kantorów rozpoczynający festiwal. - Z kolei podczas jego zakończenia będzie można posłuchać przepięknych pieśni weselnych. Na festiwalu zagra też Kayah, która wydaje płytę o tematyce żydowskiej. Będą spacery tematyczne, wieczory poezji, koncerty gwiazdy Broadwayu Dudu Fischera i księcia muzyki gospel Joshuy Nelsona, a także sesja naukowa poświęcona Julianowi Tuwimowi - relacjonowała Gouda Tencer.

Jak zaznaczyła, jej marzeniem od wielu lat było, by na festiwalu wystąpił znany trębacz Tomasz Stańko. I będzie on gościem Warszawy Singera dając koncert w kościele na pl. Grzybowskim. - Występ na festiwalu to dla mnie duży honor i cieszę się, że mogę w nim wziąć udział. Zagram dwuczęściowy koncert - w pierwszej wystąpię z zespołem Kroke, w drugiej - zaprezentuję specjalnie przygotowany na festiwal program, z towarzyszeniem mojego nowojorskiego kwartetu - powiedział obecny na konferencji Stańko.

Piętrowy autobus

Na ulice stolicy w pierwszą i drugą sobotę festiwalu wyjedzie także specjalny piętrowy autobus promujący Warszawę Singera. - W pierwszą sobotę przybliży on gościom żydowską Warszawę, w drugą - planujemy uruchomić autobus literacki, gdzie będzie można posłuchać klasyki jidysz - zapowiadała Gołda Tencer. Będzie miała także miejsce akcja wymiany książek, w ramach której będzie można przynieść książki, najlepiej o tematyce żydowskiej i wymienić je na inne.

Zaplanowano również spotkanie z gościem festiwalu, synem Singera, Israelem Zamirem. - Myślę, że to będzie bardzo ciekawe, ponieważ relacja między nimi była dosyć trudna. Planujemy też spotkanie poświęcone Janowi Karskiemu, z Ewą i Maciejem Wierzyńskimi w związku z wydaniem książki Emisariusz, własnymi słowami oraz z Władysławem Bartoszewskim, poświęcone Żegocie - opowiadał poeta i prozaik, jeden z prowadzących żydowski salon literacki Remigiusz Grzela.

Skrzypek na dachu

Swój festiwalowy debiut odnotuje też piosenkarz Krzysztof Kiljański. Zaprezentuję w zasadzie utwory z całej swojej dyskografii. - Będą też rzeczy, które specjalnie przygotowuję na ten koncert m.in. jedna z najbardziej znanych piosenek ze Skrzypka na dachu i utwory Leonarda Cohena - powiedział Kiljański.

Tancerz Michał Piróg poprowadzi warsztaty tańca żydowskiego. - Miło mi po raz kolejny brać udział w festiwalu, tym bardziej, że to już dziesiąta edycja. Oprócz tego, że poprowadzę warsztaty, będę miał okazję porozmawiać z zainteresowanymi o Izraelu, gdzie po raz pierwszy pojechałem kilka lat temu - mówił Piróg.

Tygiel kulinarny

Na festiwalu zagości również żydowska kuchnia. - Kuchnia ta jest jedną z najwspanialszych mi znanych. Jeżeli mówimy o współczesnym Izraelu, a taki jest motyw przewodni mojego warsztatu kulinarnego, mówimy o wielkim i różnorodnym tyglu kulinarnym. Na pewno będzie można spróbować hummusu i gulaszu z ryb. Mam nadzieję, że goście wyjdą zadowoleni, no i najedzeni - dodał kucharz Jan Kuroń, który poprowadzi warsztaty.

X Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego, ul. Próżnej i na Muranowie, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM FESTIWALU

PAP/ran