Festiwal Graffiti opóźni się Artyści walczą o pieniądze

Warszawa

| Eurosportfot. ZDM

Miał rozpocząć się już 26 kwietnia. Jednak grafficiarzom nie udało się na czas zdobyć środków, by wziąć udział w organizowanym przez Zarząd Dróg Miejskich Festiwalu Graffiti. W tym roku wystartuje z opóźnieniem.

- Puszka farby trochę kosztuje. Jeśli chce się uzyskać paletę kolorów to jest wydatek. Grafficiarze startują w konkursach, choćby organizowany ch przez biuro kultury ratusza. Niestety nie mogli przewidzieć, że nie będą mieli środków. Festiwal ruszy później, natomiast skończyć się ma zgodnie z planem 28 sierpnia, w ostatni weekend wakacji – wyjaśnia Adam Sobieraj z ZDM.

W tym roku grafficiarzy zobaczymy na: Rondzie Sedlaczka - na podporach wiaduktu Trasy Łazienkowskiej od ulicy Łazienkowskiej po Zamek Ujazdowski,Rondzie Tybetu - podpory wiaduktu alei Prymasa Tysiąclecia,Trasie Łazienkowskiej - mur oporowy przy Czerniakowskiej,Ulicy Globusowej - mury oporowe zagłębienia ulicy Globusowej.

Malujesz, kiedy chcesz

Prócz miejsc festiwalowych ZDM wyznaczył jeszcze te, w których można legalnie malować bez ich zgody. Są to: ściany murów oporowych węzła al. Stanów Zjednoczonych i ul. Ostrobramska; filary, podpory, mury oporowe Trasy Siekierkowskiej od węzła z al. Polski Walczącej do ul. Stefana Grota-Roweckiego (za wyjątkiem mostu Siekierkowskiego); ściany murów oporowych na węźle Puławska -Rzymowskiego.

- W tych miejscach możemy malować o dowolnej porze dnia, miesiąca, kwartału, roku i bez naszej zgody. Straż Miejska i Policja została powiadomiona, że w tych miejscach malowanie odbywa się legalnie – wyjaśnia rzecznik ZDM.

Upatrzyłeś sobie miejsce? Zgłoś się do ZDM

Do ZDM można też zgłaszać inne miejsca, w których artyści chcieliby tworzyć graffiti.

- Należy podkreślić, że zgoda na zamalowanie konkretnego muru zależy od tego, czy jest jeszcze na gwarancji, czy graffiti będzie w jakiś sposób niebezpieczne dla ruchu. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, wyrazimy zgodę – zaznacza Sobieraj.

To będzie już trzecia edycja Festiwalu Graffiti na obiektach ZDM. Do tej pory malunki pojawiły się m.in.: na rondzie Tybetu, Galerii Sedlaczka czy Galerii Osobowości na przystankach GUS.

myk/ec