Ferie niekoniecznie w Warszawie

Warszawa

| Kontakt 24 / Marek SmoliczŹródło: www.wosir-szelment.pl

Już 14 lutego w województwie mazowieckim rozpoczną się ferie. Dla osób, które jeszcze nie mają pomysłów dokąd wybrać się na urlop, to ostatni dzwonek aby zaplanować zimowy wypoczynek. Warszawa jak zwykle zapewnia wiele atrakcji, ale wyjazd ze stolicy jest także dobrym pomysłem.

Najczęściej wybieranym kierunkiem podróży w czasie ferii jest południe kraju. Zakopane, Szklarska Poręba, Szczyrk, Wisła czy Krynica – te miejscowości przychodzą nam od razu do głowy, kiedy myślimy o zimowym wyjeździe. Niestety, rezerwacji należy tam dokonywać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Nie oznacza to jednak, że ktoś kto nie pomyślał w porę o wykupieniu noclegów, musi zapomnieć o wyjeździe na narty.

Przyjrzyjmy się gdzie jeszcze, za ile i jakim środkiem transportu możemy wybrać się w podróż.

Kierunek północny – wschód

Niewiele osób wie, że na nartach można jeździć także w innych regionach Polski. Ciekawym pod tym względem kierunkiem jest północy-wschód kraju. Położna 3 km od centrum Suwałk Dąbrówka zimą zamienia się w miejscowość narciarską. Od kilku lat funkcjonuje tam stok o długości zjazdu ponad 300 m, rartrakowany i w miarę potrzeb sztucznie dośnieżany. Turyści mogą na miejscu bez problemu wypożyczyć sprzęt oraz skorzystać z lekcji nauki jazdy na nartach czy snowboardzie. W pobliżu znajdują się również przepiękne tereny Wigierskiego Parku Narodowego z licznymi jeziorami (m.in. Wigry, Krzywe, Dowcień) i rzekami (m.in. Czarna Hańcza, Marycha, Szeszupa).

Źródło: www.wosir-szelment.pl
Źródło: www.wosir-szelment.pl
| solidarityofarts.pl

Kilka kilometrów dalej na północ, na pograniczu gmin Jeleniewo i Szypliszki, znajduje się ośrodek sportu i rekreacji Szelment. Miejscowość położona jest na zboczu góry Jesionowej, do dyspozycji gości przygotowanych jest sześć narciarskich tras zjazdowych, pięć wyciągów o długości od 300 do 400 metrów oraz jeden 100-metrowy wyciąg dla dzieci z oślą łączką. Wszystkie stoki są oświetlone i sztucznie naśnieżane. Dodatkowo, podobnie jak w Dąbrówce jest tam wypożyczalnia oraz szkoła jazdy. Jesteśmy w doskonałym punkcie wypadowym do zwiedzania przepięknej Suwalszczyzny i obiektem nastawionym głównie na obsługę turystów wypoczywających aktywnie. Z roku na rok można zauważyć, że przybywa do nas coraz więcej turystów w zimie – zachwala z-ca dyr. WOSIR Szelment, Janusz Andruczyk.

A może nad morze?

Mówiąc znajomym, że jedzie się nad polskie morze zimą, można wprawić wiele osób w stan konsternacji, ale ta forma wypoczynku staje się coraz bardziej popularna wśród rodzin z dziećmi. Na forach internetowych, rodzice polecają najczęściej miejscowości takie jak: Kołobrzeg, Trójmiasto czy Świnoujście. Interneuata „podróżnik321" zachęca - Świnoujście, bardzo ładna, szeroka plaża. Oprócz tego falochron, możliwość przejścia się spacerem do niemieckiego miasta Ahlbeck.

Nad morzem, oprócz zdrowotnego wdychania jodu i spacerów po plaży, czeka wiele innych atrakcji. Pensjonaty i hotele mają w swojej ofercie szereg usług dla „zimowych turystów". – Stawiamy na aktywny i rodzinny wypoczynek. Nasza oferta zimą jest bardziej korzystna niż latem, a dodatkowo proponujemy atrakcje dla dzieci w np. postaci animatorów kultury, sal zabaw, zajęć plastycznych, lekcji tańca, czy poławiania „pereł" w basenie - wymienia jednym tchem Magdalena Mital, manager hotelu Lidia znajdującego się w Darłowie.

Pomorze to także wymarzone miejsce do uprawia narciarstwa biegowego. Ten rodzaj sportu jest jednym z najlepszych sposobów na aktywny wypoczynek. W nadmorskich miejscowościach można znaleźć nie tylko wypożyczalnie nart, ale również skorzystać z serwisu czy usług indywidualnego trenera.

Większe miasta mają to do siebie, że oprócz atrakcji typowo wypoczynkowych oferują również szereg rozrywek kulturalnych - Na gości czeka tu moc atrakcji: imprezy kulturalne, koncerty, muzea, galerie, restauracje i modne kluby, wydarzenia sportowe, obiekty rekreacyjne. Ferie zimowe to doskonały czas na spacer lub nordic walking po gdańskich plażach i lasach, jazdę na łyżwach na krytym miejskim lodowisku czy też krótki wypad za miasto na narty czy kulig – zachęca Grażyna Adamska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wysokie góry i Apfelstrudel

Osoby, które kochają wysokie góry i nie chcą spędzać ferii zimowych w Polsce, mogą zawsze wybrać się w podróż zagraniczną. Bardzo dobrze skomunikowane z naszym krajem są miejscowości Villach i Klagnefurt, ulokowane u podnóży austriackich Alp. Są one uznawane za stolicę sportów zimowych Austrii. Na przyjezdnych czekają tam dziesiątki kilometrów stoków i przepiękne widoki, a na smakoszy legendarna austriacka kuchnia z takimi przysmakami jak kultowy Apfelstrudel, czy pierogi nadziewane twarożkiem i miętą - typowo karynckie Kasnudeln. Hotele i pensjonaty są bardzo przyjazne dla rodzin z dziećmi i oferują mnóstwo dodatkowych atrakcji.

Źródło: www.wosir-szelment.pl
Źródło: www.wosir-szelment.pl
| OMA

Jak i za ile dojechać

Kolejnym krokiem po ustaleniu kierunku podróży, powinien być wybór środka transportu. Dobrym rozwiązaniem jest podróż pociągiem. Np. pociągi należące do spółki PKP Intercity dojeżdżają do wszystkich większych miejscowości turystycznych w Polsce, a jeśli wybieramy się z całą rodziną, to możemy liczyć na atrakcyjne zniżki. W pociągach Express InterCity obowiązuje rezerwacja miejsc, dzięki czemu wygodne miejsca siedzące są zagwarantowane.

Dla małych grup PKP Intercity proponuje ofertę o nazwie Bilet Rodzinny. Ze zniżki może skorzystać od dwóch do pięciu osób, w tym co najmniej jedno dziecko, które nie ukończyło 16 roku życia. Każda z osób otrzymuje 33% zniżki na bilet. Oferta obowiązuje zarówno w klasie pierwszej jak i drugiej w pociągach kategorii TLK, EIC lub EC. Należy pamiętać o wzięciu ze sobą dokumentów poświadczających wiek dziecka, bo podczas kontroli biletów konduktor na pewno o taki poprosi. By cieszyć się tańszą podróżą, warto dobrze ją zaplanować - oferta Bilet Rodzinny nie obowiązuje w klasie 2 pociągów EIC oraz EC w czasie szczytów przewozowych, czyli gdy podróż rozpoczyna się w piątek w godz. 14.00 - 20.00. W pierwszej klasie promocja nie ma ograniczeń czasowych. Reasumując rodzina trzyosobowa, która skorzysta z oferty, będzie miała jeden bilet w jedną stronę gratis ( 3 x 33%).

Osoby, które mogą sobie pozwolić jedynie na krótkie wypady za Warszawę, mogą skorzystać z Biletu Weekendowego. Umożliwia on nieograniczoną liczbę przejazdów wszystkimi pociągami Twoich Linii Kolejowych (TLK) oraz Express InterCity (EIC) od godziny 19.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek. W przypadku pociągów EIC, należy obowiązkowo wykupić miejscówkę za 12,50 zł. Natomiast w pociągach TLK, na przejazd w wagonie klasy 1, pasażer chcąc mieć pewność wolnego miejsca może dobrowolnie zakupić miejscówkę za 10,50 zł. Bilet Weekendowy w drugiej klasie kosztuje 149 zł, a w pierwszej - 239 zł. Oznacza to, że za tę kwotę można pojechać np. w Warszawy do Suwałk, Gdańska i z powrotem do Warszawy, płacąc tylko raz.

Warto również przyjrzeć się ofercie dla osób wybierających się za granicę. Na przykład pociąg EC POLONIA, do narciarskiego kurortu we wschodnich Alpach, wyrusza z dworca Warszawa Centralna codziennie o 6.30 rano (odjazd z Katowic o 9.05), by do stacji końcowej w Villach dotrzeć o 18.45. Bilety w cenie już od 39 euro (w klasie 2), dostępne są w 60-dniowej przedsprzedaży. Na trasie obowiązuje zniżka dla osób podróżujących w grupach do 5 osób. Przy zakupie biletu "tam i z powrotem", otrzymują one do 50% zniżki (pierwsza osoba kupuje bilet po zryczałtowanej, ale i promocyjnej cenie, pozostałe płacą tylko 50%). Dzieci do 12 roku życia podróżują za darmo.

Więcej informacji na temat połączeń i promocji znaleźć można na stronie www.intercity.pl