Najnowsze

"Faza zero" na Woli i Bemowie. Budują metro, będą utrudnienia

Najnowsze


Na Bemowo wkracza budowa metra. Już wkrótce wyłączona z ruchu będzie kolejna część Górczewskiej, trasy zmieni komunikacja miejska, zniknie również jedna linia tramwajowa.

- Postanowiliśmy jako pierwszą wprowadzić tak zwaną "fazę zero" tak, aby przygotować warszawiaków na dalsze zmiany. Te planujemy w czerwcu - mówi Robert Soszyński, zastępca prezydenta Warszawy.

Stacja "Ulrychów"

Stacja Ulrychów powstanie pod Górczewską na wysokości centrum handlowego. Na ten czas południowa jezdnia ulicy (w stronę centrum) zostanie wyłączona z ruchu na odcinku od zjazdu na ślimak prowadzący do Wola Parku do Białowiejskiej.

Wyjazd z centrum handlowego będzie odbywał się jezdnią północną (w kierunku Bemowa). Tą jezdnią w obydwu kierunkach będą poruszały się wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, taksówki, służby miejskie, posiadacze karty parkingowej wydawanej osobom z niepełnosprawnościami. Przystanek autobusowy w kierunku centrum, znajdujący się obecnie na wysokości ul. Białowiejskiej, zostanie przesunięty bliżej ulicy Przanowskiego.

"Wprowadzane zmiany w ruchu będą dotyczyły także ulic poprzecznych do ul. Górczewskiej. Ulice Białowiejska, Szańcowa, W. Przanowskiego, Mroczna i T. Krępowieckiego będą miały połączenie z południową jezdnią ul. Górczewskiej (na południowej jezdni ul. Górczewskiej, pomiędzy ulicami Białowiejską a Krępowieckiego, będą obowiązywały dwa kierunki ruchu), ale wyjazd z tego obszaru będzie możliwy jedynie przez ul. T. Krępowieckiego do Jana Olbrachta. Wynika to z ograniczenia ul. Górczewskiej, z jednej strony przez plac budowy stacji "Ulrychów", a z drugiej "Księcia Janusza" – podaje ratusz.

Zmiany zostaną wprowadzone w weekend. Początek ustawiania nowych znaków zaplanowano na piątek 10 maja, około godziny 22.00. Kierowcy pojadą według zmienionej organizacji ruchu 12 maja, od około godziny 16.00.

Budowa stacji metra UlrychówUrząd Miasta

Stacja "Powstańców Śląskich"

W kolejny weekend zostaną wprowadzone pierwsze zmiany w ruchu związane z budową stacji Powstańców Śląskich, która powstanie pod południową jezdnią Górczewskiej na wysokości urzędu dzielnicy Bemowo.

W "fazie zero" prac, która rozpocznie się 17 maja, około godz. 22.00, wyłączone z ruchu zostaną skrajne pasy obydwu jezdni Górczewskiej wzdłuż torowiska tramwajowego na odcinku od Klemensiewicza do Powstańców Śląskich, a także jeden pas północnej jezdni przy skrzyżowaniu z Konarskiego.

"Skręt w lewo w Konarskiego będzie możliwy z sąsiedniego pasa. Pierwsze zmiany pojawią się także na samym skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej. Zamknięte zostaną przejazdy dla rowerów przez ul. Powstańców Śląskich po południowej stronie skrzyżowania oraz przez ul. Górczewską po jego wschodniej stronie. Rowerzyści będą kierowani do przejazdów po północnej stronie skrzyżowania" – podaje urząd miasta.

Tramwajowe zmiany

Zmienią się też trasy tramwajów. W sobotę 18 maja zmienią trasy linie:

10: WYŚCIGI – … – Połczyńska – Powstańców Śląskich – al. W. Reymonta – W. Broniewskiego – Wólczyńska – T. Nocznickiego – METRO MŁOCINY,

Zmiany tras linii tramwajowychUrząd Miasta

26: WIATRACZNA – … – Połczyńska – Powstańców Śląskich – Radiowa – Dywizjonu 303 – KOŁO

28: DW. WSCHODNI / KIJOWSKA/ – … – W. Broniewskiego – al. W. Reymonta – Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – al. "Solidarności" – Okopowa – Towarowa – pl. A. Zawiszy – Grójecka – PL. NARUTOWICZA.

Od 18 maja nie będą kursowały tramwaje linii 11.

Budowa do końca 2021 roku

Uruchomiony zostanie tymczasowy punkt informacyjny, który rozpocznie swoją działalność w środę 8 maja, będzie czynna w dni robocze od 9.00 do 17.00. "Na miejscu przedstawiciele wykonawcy będą udzielać wszelkich informacji dotyczących technologii budowy oraz zmian w organizacji ruchu. Punkt stanie nieopodal ul. L. Kossutha, po południowo-wschodniej stronie skrzyżowania ul. Powstańców Śląskich i Górczewskiej" – informuje ratusz.

Rozpoczynające się prace na styku Woli i Bemowa skupią się na najkrótszym odcinku drugiej linii metra. Będzie się składał z dwóch i pół kilometra tuneli oraz stacji Ulrychów (C05) i Powstańców Śląskich (C04). Wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum firm Gülermak i Astaldi. Ze swoje prace otrzyma 959 249 940,00 zł.

Prace mają się zakończyć do listopada 2021 roku.

W listopadzie ubiegłego roku ratusz podpisał umowę na zaprojektowanie i budowę kolejnych stacji metra na Bemowie:

Prezydent o umowie na kolejny odcinek II linii metraTVN24
wideo 2/3

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta