Fatalny wynik kandydata SLD. Wierzbicki przekonuje: 5% to sukces

Warszawa

TVN24Rozmowa z Sebastianem Wierzbickim

Tak złego wyniku nie miał w stolicy jeszcze żaden kandydat SLD. Sebastian Wierzbicki, choć z kampanią ruszył kilka miesięcy przed kontrkandydatami, według sondaży zdobył niewiele ponad 4 proc. poparcia. Działacz i tak przekonuje, że jego wynik to sukces.

W sondażu przygotowanym przez IPSOS dla TVN24 wynik 4,4 proc. daje Wierzbickiemu czwarte miejsce w rywalizacji o fotel prezydenta Warszawy.

Zobacz sondażowe wyniki wyborów samorządowych.

- Czekam na oficjalne wyniki i myślę, że będą dużo lepsze - skomentował w rozmowie z tvnwarszawa.pl Wierzbicki.

"Zdecydowaliśmy się w Warszawie na długi marsz"

Kandydaci SLD w poprzednich wyborach poradzili sobie dużo lepiej niż Wierzbicki. W 2002 roku Marek Balicki zdobył blisko 22 procent, w 2006 roku Marek Borowski prawie 23 procent, cztery lata temu Wojciech Olejniczak uzyskał ponad 13-procentowe poparcie.

Wynik Olejniczaka został w 2010 roku odebrany jako porażka. Wierzbicki wypadł w tym roku znacznie gorzej, ale zapewnia, że z wyniku jest zadowolony. Tłumaczy, że swoje poparcie musiał budować od zera.

- Proszę pamiętać, że Wojciech Olejniczak, wieloletni minister i poseł, obecny stale w mediach, miał szansę na znacznie lepszy wynik. My zdecydowaliśmy się w Warszawie na długi marsz. Postanowiliśmy kreować nowe twarze na lewicy, nowych liderów. Zaczynaliśmy od zera, a zdobyliśmy pięć procent. To sukces - ocenił Wierzbicki.

Kogo SLD poprze w drugiej turze?

Wierzbicki w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl powiedział również, że w najbliższych dniach SLD zadecyduje, kogo poprze w drugiej turze wyborów samorządowych. Według sondażowych wyników, o fotel prezydenta miasta powalczą Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i Jacek Sasin (PiS).

- Mamy na to dwa tygodnie. Na spokojnie zapoznamy się z założeniami programowymi obu kandydatów - przekazał Wierzbicki.

Kto to jest Sebastian Wierzbicki? Przed wyborami kandydat w rozmowie z tvnwarszawa.pl komentował naszą sondę:

Kto to jest Sebastian Wierzbicki?
Mateusz Szmelter// tvnwarszawa.pl

bf/mz

Zdjęcie główne: PAP