Fatalna jakość powietrza w stolicy. "Jest tragicznie, ostrzegajcie znajomych"

Warszawa

GIOSStan powietrza na godz

Służby ochrony środowiska ostrzegają: w sobotę w Warszawie i okolicach jakość powietrza bardzo zła. W najgorszych momentach norma była przekroczona o około 400 procent.

"Jest tragicznie! Ostrzegajcie znajomych!" – ostrzegał po godz. 7 na Facebooku Warszawski Alarm Smogowy.Stacje pomiarowe w stolicy są zaznaczono na mapie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na kolor czerwony.Dla przykładu: przy ulicy Marszałkowskiej w centrum miasta stężenie pyłów PM 10 wynosiło około godziny 10.00: 184,12 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), a PM 2,5 - 158,92. Jeszcze gorzej było na Targówku. Na stacji przy Kondratowicza stężenie PM10 wynosiło 190,75, a PM 2,5 183,4.Z kolei na Ursynowie przy ulicy Wokalnej jest to odpowiednio 160,51 i 137,25 (µg/m3).

Sytuacja poprawiła się nieco popołudniu. O godz. 15.00 na stacjach na Ursynowie, Targówku i przy al. Niepodległości poziom pyłów spadł poniżej 100 µg/m3. To jednak i dwukrotnie przekroczenie normy, która wynosi 50 µg/m3.

Wysokie stężenia niezmiennie utrzymują się na ul. Marszałkowskiej (poziom PM 10 wynosi 160 µg/m3).

Ostrzeżenie miasta

Po godz. 9.30 do sytuacji odniósł się urząd miasta. "Uwaga warszawiacy - pomimo pozytywnej prognozy jakości powietrza dla Warszawy podawanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, stan powietrza nie jest dziś dobry" - napisali na Facebooku stołeczni urzędnicy. "Osobom narażonym na ryzyko (seniorom i dzieciom, z chorobami serca oraz dróg oddechowych), zaleca się ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz, zwłaszcza, gdy doświadczą takich symptomów jak kaszel lub podrażnione gardło" - dodali.

W sobotę w Warszawie będzie na ogół słonecznie. Temp. maks. 1 st. C . Wiatr słaby. Ciśnienie spada, w południe 1014 hPa.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNMETEO.PL

Uchwała antysmogowa

Jak zapowiedział marszałek Adam Struzik, jeszcze jeszcze w tym roku Mazowsze ma mieć mieć swoją uchwałę antysmogową. We wtorek przed siedzibą sejmiku mieszkańcy zorganizowali happening dopingujący władze w walce ze smogiem.

Groźny pył

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

Norma godzinowa PM10 to 50 µg/m3.

"Trochę pyłu, trochę smogu, ale żyję, dzięki Bogu!". Reporterzy 24 kontra smog

Główne zdjęcie: Rafał Guz / PAP

ran/gp